Numarul cazurilor de COVID, in scadere. Putin peste 200 de cazuri la Iasi

coronavirus-sursa-wikipedia

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.991 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11430953,15
2.Arad13112933,33
3.Argeș170221763,89
4.Bacău150761032,24
5.Bihor16271793,08
6.Bistrița-Năsăud6722492,39
7.Botoșani7340692,03
8.Brașov228543085,1
9.Brăila71631293,18
10.Buzău7631541,94
11.Caraș-Severin5677842,29
12.Călărași5624702,76
13.Cluj263211015,04
14.Constanța232802176,35
15.Covasna4745461,55
16.Dâmbovița134881102,77
17.Dolj13943611,93
18.Galați134971433,14
19.Giurgiu5500952,54
20.Gorj4805310,9
21.Harghita5069450,89
22.Hunedoara105661292,82
23.Ialomița5920782,97
24.Iași243112042,08
25.Ilfov204914336,67
26.Maramureș96911041,77
27.Mehedinți4582371,81
28.Mureș140091492,5
29.Neamț10312881,38
30.Olt8561941,2
31.Prahova222582222,99
32.Satu Mare6526392,29
33.Sălaj5929331,43
34.Sibiu15978943,11
35.Suceava14518961,54
36.Teleorman6652962,38
37.Timiș227972654,24
38.Tulcea4752673,14
39.Vaslui9194992,14
40.Vâlcea9104982,26
41.Vrancea6527631,21
42.Mun. București8849511277,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe4006*218