Noaptea Muzeelor a atras mii de vizitatori la Iași
La Iași, Noaptea Muzeelor a atras, ca în fiecare an, mii de vizitatori în principalele instituții culturale ale orașului, accesul gratuit generând cozi și un interes ridicat din partea publicului. Cel mai mare aflux de oameni s-a înregistrat la Palatul Culturii, unde este expusă în premieră sculptura „Cap de copil” de Constantin Brâncuși, în cadrul expoziției „Brâncuși la Palat”. Vizitatorii au așteptat la cozi de sute de metri pentru a vedea lucrarea. Publicul a inclus în traseu și Sala Voievozilor, dar și spațiile dedicate Romanian Creative Week. De asemenea, Sala Coandă a atras atenția prin elementele decorative inspirate de Westminster Hall și prin stucaturile realizate dintr-un material inventat de Henri Coandă. Interes ridicat a fost și la Muzeul de Artă, unde au fost prezentate instalații digitale, lucrări interactive și proiecții semnate de artistul Florin Grigoraș, alături de expoziții de realitate augmentată. La Muzeul Memorial „Mihail Kogălniceanu”, vizitatorii au fost întâmpinați de o hologramă a politicianului, iar la Muzeul „Poni-Cernătescu” atracția a fost peștera artificială din grădină. Aglomerație s-a înregistrat și la muzeele literare, la Ateneul Național și în alte spații culturale din Iași, evenimentul confirmând interesul ridicat al publicului pentru cultură și patrimoniu.