TeleM Regional TeleM Regional
10 Apr 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Incendiu la o locuinta din comuna Milcovul, judetul Vrancea
By TeleM Regional
Grevă la Lufthansa. Sute de zboruri de Paște au fost anulate
By TeleM Regional
Un botoșănean urmărit internațional pentru infracțiunea de uz de fals, adus de polițiști din Italia
By TeleM Regional
Zilele Bojdeucii | 15-16 aprilie 2026
By TeleM Regional
Preţul motorinei a coborât vineri aproape de 9,5 lei/l, după ce atinsese un maxim
By TeleM Regional
Pîslaru: România va primi până la sfârşitul lunii un răspuns de la Comisia Europeană cu privire la cererile de plată 3 şi 4
By TeleM Regional
Vremea azi, 10 aprilie 2026. Soare cu dinți și atmosferă de iarnă. Ce temperaturi vor fi în Vinerea Mare
By TeleM Regional
 Mircea Lucescu va fi înmormântat azi 
By TeleM Regional
Alexandru Rogobete: Spitalele vor include obligatoriu în linia de gardă medicii rezidenţi, la cererea acestora
By TeleM Regional
Vinerea Mare, ziua răstingnirii și morții lui Iisus
By TeleM Regional
Sportiva ieșeană Ilinca Rață aduce două locuri I pentru România la concursul internațional de echitație CSIO Ch Nations Cup Youth Belgia
By TeleM Regional
Fundația Antibiotice a oferit „Rețeta bucuriei de Paște” copiilor din medii defavorizate
By TeleM Regional
Program special al transportului public în noaptea de Paște
By TeleM Regional
Polițiștii suceveni intensifică măsurile preventive înainte de Paște
By TeleM Regional
Gest șocant al unui tânăr din Botoșani după o ceartă cu familia
By TeleM Regional
ExternȘtiriUltima oră

NATO va desfășura nave și aeronave în Marea Baltică pentru a proteja infrastructura critica

TeleM Regional
14 ianuarie 2025 2 Min Read
18 0

Țările NATO vor desfășura fregate, avioane de patrulare și drone navale în Marea Baltică pentru a ajuta la protejarea infrastructurii critice și pentru a-și rezerva dreptul de a lua măsuri împotriva navelor suspectate că reprezintă o amenințare pentru securitate, au declarat marți membrii alianței.

Alianța NATO considera acțiunea, numită „Baltic Sentry”, un răspuns la o serie de incidente în care cablurile de alimentare, legăturile de telecomunicații și conductele de gaze au fost avariate în urma invaziei Rusiei în Ucraina în februarie 2022.

Poliția finlandeză a confiscat luna trecută un petrolier care transporta petrol rusesc și a banuit că nava a avariat linia electrică finlandeză-estonă Estlink 2 și patru cabluri de telecomunicații, trăgându-și ancora pe fundul mării.

În timp ce regiunea este în alertă maximă de teamă de sabotaj, armata poloneză a negat marți un raport din presa locală care spunea că o navă rusă „flotei din umbră ” a fost văzută în jurul gazoductului Baltic Pipe, afirmând că acest lucru „nu s-a întâmplat”.

Acțiunile Finlandei împotriva tancului Eagle S au arătat că navele care provoacă vătămări pot fi reținute de forțele de ordine, a declarat secretarul general al NATO, Mark Rutte, într-o conferință de presă după o întâlnire a opt națiuni la Helsinki.

„Potențialele amenințări la adresa infrastructurii noastre vor avea consecințe, inclusiv posibile îmbarcare, confiscare și arestare”, a spus Rutte. Membrii NATO urmăresc să vizeze flota umbră a Rusiei în zonă cu sancțiuni ca parte a eforturilor de a proteja instalațiile critice submarine, a declarat cancelarul german Olaf Scholz în urma întâlnirii.

„Vom continua să luăm măsuri împotriva flotei ruse din umbră, inclusiv cu sancțiuni care au fost deja introduse și altele care ar putea urma, inclusiv împotriva anumitor nave și companii de transport maritim care reprezintă, de asemenea, o amenințare pentru mediu”, a declarat Scholz reporterilor. Aproximativ 2.000 de nave traversează Marea Baltică în fiecare zi, ceea ce face dificilă monitorizarea totala, a declarat președintele leton Edgars Rinkevics.

Președintele Finlandei, Alexander Stubb, a spus că trebuie efectuate studii juridice suplimentare pentru a evalua ce măsuri pot fi luate împotriva navelor suspectate necinstite, păstrând în același timp regulile libertății de navigație.


About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Elveția se va alătura proiectului de mobilitate militară al UE

Next Post

Doua persoane au ajuns la spital după un incendiu produs la o casă din Sorogari

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us