TeleM Regional TeleM Regional
13 Jul 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Trenul metropolitan Iași intră într-o etapă decisivă
By TeleM Regional
550 de ani de istorie, sărbătoriți la Cetatea Neamț
By TeleM Regional
Alpinista care a murit în accidentul din Bucegi era medic și absolventă a UMF Iași
By TeleM Regional
Autostrada Moldovei, ca-n legenda Meșterului Manole: Pe o parte abia s-a finalizat, pe cealaltă intră deja în reparații
By TeleM Regional
Trafic restricţionat pe A7, Autostrada Moldovei
By TeleM Regional
Mașină ieșită în afara carosabilului la Hilișeu Horia: o femeie și un copil au ajuns la spital
By TeleM Regional
Bacalaureat cu rezultate de top la Iași
By TeleM Regional
UAIC a dat startul admiterii pentru noul an universitar
By TeleM Regional
O nouă licitație pentru reorganizarea circulației în jurul Palatului Culturii
By TeleM Regional
O cursă cât o faptă bună. Un pompier și un instructor de fitness vor alerga timp de 24 de ore
By TeleM Regional
O inimă a început să bată din nou la Iași
By TeleM Regional
Încă o „Săgeată Albastră” modernizată la Electroputere VFU Pașcani. Automotorul Siemens Desiro AM 2065 revine în circulație
By TeleM Regional
Amendă de 45.000 de lei pentru abandonarea ilegală a deșeurilor în comuna Miroslava. Un bărbat a fost prins în timp ce descărca materiale pe domeniul public
By TeleM Regional
Campus Educațional Internațional la Miroslava, inclus pe lista regională de investiții România–Republica Moldova
By TeleM Regional
Încep lucrările la Centrul sportiv-cultural Miroslava!
By TeleM Regional
LocalȘtiriUltima orăVideo

Maternitatea „Elena Doamna” intră definitiv în proprietatea publică a Consiliului Județean Iași

TeleM Regional
23 iunie 2026 2 Min Read
225 0

Președintele Consiliului Județean Iași, Costel Alexe, a semnat, astăzi, contractul de cumpărare pentru imobilele și terenul pe care își desfășoară activitatea Spitalul Clinic de Obstetrică și Ginecologie „Elena Doamna” din Iași. Tranzacția istorică a fost încheiată cu Fundația „Caritatea”, proprietarul care obținuse retrocedarea clădirilor în anul 2022.

Achiziția a fost realizată la prețul aprobat de plenul Consiliului Județean, respectiv  14.000.000 de lei (echivalentul a 2.673.848 de euro la cursul de referință al BNR). Suma va fi achitată de Consiliul Județean din bugetul județului și printr-un credit aprobat și validat de Ministerul Finanțelor.

Tranzacția vizează o suprafață totală de 8.337 mp de teren, construit și neconstruit, situat pe strada Elena Doamna nr. 49, alături de toate pavilioanele și anexele aferente maternității.

„Este un moment crucial pentru medicina ieșeană și pentru siguranța pacientelor din întreaga regiune a Moldovei. Prin cumpărarea acestor imobile, nu doar că salvăm un spital istoric de la riscul evacuării sau degradării, dar deschidem larg ușa investițiilor masive. Maternitatea ‘Elena Doamna’ are nevoie de o modernizare profundă, de la creșterea capacității rețelei electrice pentru noile echipamente medicale, până la consolidări și reabilitări conforme standardelor europene. Acum, când suntem proprietari, putem accesa toate liniile de finanțare disponibile pentru a le oferi mamelor și nou-născuților cele mai bune condiții”, a declarat președintele Consiliului Județean Iași, Costel Alexe.

Spitalul Clinic de Obstetrică și Ginecologie „Elena Doamna” din Iași este încadrat ca unitate medicală de gradul IIși dispune, în prezent, de ocapacitate totală de 120 de paturi pentru spitalizare continuă și 7 paturi destinate spitalizării de zi. Maternitatea deservește paciente din întreg județul Iași și din județele limitrofe ale Moldovei, având în același timp statut clinic, fiind o bază esențială de învățământ universitar și cercetare în parteneriat cu Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” Iași.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Neamţ: Opt persoane – rănite în urma coliziunii dintre un microbuz, o autoutilitară şi o autocisternă la Săbăoani

Next Post

Apa potabilă a devenit un lux în Iași

EMISIUNI | EDIȚII RECENTE

INVITATUL ȘTIRILOR
LA PAS, PRIN JUDEȚELE MOLDOVEI
ÎN CULISE
IT ZONE
ANALIZA
LINIA ÎNTÂI
ȘCOALĂ ȘI SĂNĂTATE
IDEI PE CONTRASENS
OPINII ECONOMICE
AGROȘTIINȚA
LECȚIA DE BUSINESS
EXTEMPORAL LA DEMOCRATIE
FERESTRE CĂTRE SUFLET
TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us