TeleM Regional TeleM Regional
06 Jun 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Primul tronson de autostradă din județul Iași este pregătit pentru asfaltare
By TeleM Regional
Autoturism răsturnat în comuna comuna Ulma, județul Suceava. Un minor a ajuns la spital
By TeleM Regional
Parchetul General preia ancheta dronei explodate la Constanța
By TeleM Regional
Dronă explodată la Constanţa/Nicuşor Dan: Forţele ucrainene au pierdut controlul ca urmare a acţiunilor întreprinse de Rusia
By TeleM Regional
Economia României, pe minus la început de 2026
By TeleM Regional
Antibiotice Iași revine în forță pe piața SUA
By TeleM Regional
Sărbătoarea Bujorului de Munte aduce tradiții și spectacole la Șaru Dornei
By TeleM Regional
Două sectoare din autostrada A8 și unul din A7 au rămas fără contracte
By TeleM Regional
Iașul a găzduit Conferința Regională Moldova „25 de ani construiți din pasiune”
By TeleM Regional
Drona a explodat / Alertă în Portul Constanța. O dronă a fost descoperită în apropierea sediului ARSVOM
By TeleM Regional
Gest teribil în gara din Lețcani! Un tânăr de 18 ani a suferit arsuri pe jumătate din corp după ce s-a urcat pe o locomotivă
By TeleM Regional
Săptămâna dedicată absolvirii, la USV Iași
By TeleM Regional
Doliu în lumea filmului: Actorul din ”Top Gun: Maverick” a murit, după ce a fost înjunghiat în piept de fiul iubitei sale
By TeleM Regional
Accident rutier în comuna Făurei, Neamț
By TeleM Regional
Descindere de proporții în Suceava! Zeci de percheziții, arme ilegale, sute de cartușe și 5 persoane reținute
By TeleM Regional
ActualitateȘtiriUltima oră

Lipsesc medicamentele din spitalele de stat

TeleM Regional
12 ianuarie 2024 One Min Read
31 0

Cazurile de gripă şi viroze sunt în creştere, iar spitalele tot mai neîncăpătoare. Acest fenomen a dus la reducerea stocurilor de medicamente din farmacii. Medicii şi farmaciştii spun că asistăm la o nouă criză. Rămân fără tratamentele uzuale folosite pentru infecţiile respiratorii, dar şi fără perfuzabile.

Probleme sunt în cele mai multe farmacii din ţară, dar şi din Bucureşti. În această perioadă lipsesc din majoritatea farmaciilor fiolele de anagezice, Vitamina B sau Adrenalină. Criza fiolelor este determinată de o nouă reglementare privind utilizarea acestora dată de Agentia Naţională a Medicamentelor.

“Sunt in general produse care se gasesc in farmaciile de spital dar si in farmaciile comunitare dar sunt esentiale pentr farmacia de spital. E o problema cu medicamentele care contin metamizol Algocamin, Metoclopramid si adrenalina se gaseste dar are un termen de valabilitate nu foarte mare. Inclusiv luna martie“, a declarat Gabriela Tătărîngă, Preşedinte Colegiul Farmaciştilor Iaşi.

Vitamina B1 lipseste complet din farmaciile multor spitale.

“Deficitul de vitamina B1 ea este necesara pentru pacientii cu alcoolism. Ca sa fie scosi din coma alcoolica trebuie sa ii dai vitamina B1“, a adaugat Gabriela Tătărîngă, Preşedinte Colegiul Farmaciştilor Iaşi.

Farmaciştii se plâng că rămân fara medicamente şi din cauza adaosului fix impus de Ministerul Sănătăţii pentru tramentele scumpe. În acest moment pentru medicamentele care costă 300 de lei adaosul este de 35 de lei.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Un an de reducere al cheltuielilor in mediul privat

Next Post

Transportatorii si fermierii tin piept autoritatilor din Bucuresti

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us