TeleM Regional TeleM Regional
19 Aug 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
34 de femei la manșa tramvaielor din Iași
By TeleM Regional
Copiii din Bacău, lecții de siguranță alături de MAI
By TeleM Regional
Proiectul insulelor ecologice ar putea fi deblocat la Iași
By TeleM Regional
Centura de Nord a Focșaniului, aproape de deschidere
By TeleM Regional
scoli
Școlile din Iași, pregătite pentru noul an școlar
By TeleM Regional
Stații inteligente de autobuz în comuna Tomești
By TeleM Regional
Râpa Galbenă intră în proces de reabilitare
By TeleM Regional
Cum poți verifica vechimea la pensie?
By TeleM Regional
S-au turnat primii stâlpi pentru electrificarea liniei Dărmănești – Vicșani Frontieră
By TeleM Regional
Căpitanul Marius-Costel Plugaru își încheie cariera militară la ISU Iași, după aproape 30 de ani de activitate
By TeleM Regional
Primăria Iași, despre arborii cu frunze uscate din centrul orașului: „Nu este vorba despre un proces ireversibil”
By TeleM Regional
Patru tineri din Iași, arestați preventiv după ce ar fi agresat doi bărbați într-un club
By TeleM Regional
Trei ani de la moartea Alexandrei Ivanov în Maternitatea Botoșani
By TeleM Regional
TUIASI scoate la concurs peste 2.000 de locuri la sesiunea de toamnă a admiterii 2026
By TeleM Regional
Pierderi în agricultură din cauza secetei severe și a temperaturilor extrem de ridicate
By TeleM Regional
PoliticȘtiriUltima orăVideo

Liderul PSD Iași, Bogdan Cojocaru: „Centura de la Podu Iloaiei există doar în fotografii și promisiuni electorale”

TeleM Regional
13 iulie 2026 2 Min Read
389 0

Liderul PSD Iași, Bogdan Cojocaru, critică dur organizația județeană a PNL și acuză liberalii că folosesc proiectul centurii ocolitoare de la Podu Iloaiei în scop electoral, fără ca investiția să fie finalizată.

Într-o declarație publică, social-democratul susține că, în ciuda numeroaselor anunțuri și conferințe de presă, proiectul nu a produs rezultate concrete pentru șoferii care tranzitează zilnic zona.

„Centura de la Podu Iloaiei pare să existe doar în fotografii, conferințe de presă și promisiuni electorale. În rest, există doar coloane de mașini și nervii oamenilor”, afirmă Bogdan Cojocaru.

Liderul PSD Iași îi acuză pe reprezentanții PNL că își asumă meritele pentru proiecte care aparțin Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

„Când nu ai realizări proprii, e ușor să iei cu japca proiectele altora, de exemplu de la CNAIR, și să le prezinți drept trofee personale. Doar că panglicile imaginare nu țin loc de asfalt, iar laudele nu fluidizează traficul”, susține acesta.

Bogdan Cojocaru consideră că proiectul centurii a devenit un subiect reluat în fiecare campanie electorală, fără ca locuitorii și șoferii să beneficieze de investiția promisă.

„PNL Iași a transformat un proiect vital într-un serial fără final: un episod nou la fiecare campanie, aceleași promisiuni, aceleași poze, același deznodământ – nimic concret pentru cei care stau zilnic blocați la Podu Iloaiei”, declară liderul PSD Iași.

În opinia sa, ieșenii așteaptă mai puține declarații politice și mai multe investiții finalizate.

„Oamenii nu mai au nevoie de comunicate triumfaliste și parade de imagine. Au nevoie de o centură funcțională. Până atunci, singurul lucru care circulă fără oprire rămân declarațiile politice”, afirmă Cojocaru.

Liderul social-democrat încheie prin a pune sub semnul întrebării responsabilitatea pentru întârzierile proiectului.

„După atâția ani, întrebarea nu mai este «cine își asumă meritul?», ci «cine își asumă întârzierile?»”, transmite Bogdan Cojocaru.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Solicitare de majorare a bugetului alocat motocicletelor în programul Rabla

Next Post

Bacalaureat 2026: rata de promovare în județul Iași a ajuns la 82,6% după contestații. Trei elevi au obținut media 10

EMISIUNI | EDIȚII RECENTE

INVITATUL ȘTIRILOR
LA PAS, PRIN JUDEȚELE MOLDOVEI
ÎN CULISE
IT ZONE
ANALIZA
LINIA ÎNTÂI
ȘCOALĂ ȘI SĂNĂTATE
IDEI PE CONTRASENS
OPINII ECONOMICE
AGROȘTIINȚA
LECȚIA DE BUSINESS
EXTEMPORAL LA DEMOCRATIE
FERESTRE CĂTRE SUFLET
TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us