TeleM Regional TeleM Regional
11 May 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Linie telefonică dedicată la Miroslava pentru sesizarea terenurilor cu ambrozie
By TeleM Regional
Eurovision 2026 începe la Viena: România este reprezentată de Alexandra Căpitănescu
By TeleM Regional
Elev din Botoșani, calificat în lotul lărgit al României la Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică
By TeleM Regional
Nava de croazieră MV Hondius este aşteptată duminică dimineaţa în Insulele Canare pentru a fi evacuată
By TeleM Regional
Colegiile de elită din Iași dau startul admiterii pentru clasa a V-a
By TeleM Regional
Accident rutier cu trei victime în Târgu Neamț
By TeleM Regional
Tenis: Sorana Cîrstea a învins liderul mondial WTA pe zgura de la Roma
By TeleM Regional
Actorul Ioan Isaiu a murit subit la 56 de ani
By TeleM Regional
Ziua Europei/Bolojan: Mulțumesc celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice
By TeleM Regional
Angajaţii companiei Romgaz vor avea salariile mărite cu 6,5% începând cu 1 iunie
By TeleM Regional
Altar de vară lângă Mănăstirea Moldovița
By TeleM Regional
Calendar ortodox, 9 mai: Sfântul Proroc Isaia; Sfântul Mucenic Hristofor; Aducerea la Bari a moaştelor Sf. Ier. Nicolae
By TeleM Regional
Vreme instabilă în Moldova, vor fi averse şi intensificări ale vântului
By TeleM Regional
Cod galben de inundații în mai multe bazine hidrografice
By TeleM Regional
Trump anunță o încetare a focului de trei zile între Rusia și Ucraina
By TeleM Regional
LocalȘtiriUltima oră

La Iasi incepe curatenia de primavara

TeleM Regional
27 februarie 2024 2 Min Read
24 0

La Iasi incepe campania de primavara. Utilajele au fost pregatite sa intervina in toate cartierele Iasului. Vor fi curatate gradinile, se spala strazile si trotuarele. Actiunea de curatenie va dura cateva saptamana timp in care angajatii serviciilor publice vor lucra intens, atat pe timpul noptii, cat si pe timpul zilei.

Iasul dispune de utilaje performante pentru curatenia din spatiile publice. Indiferent ca vorbim despre gradinile din preajma blocurilor sau de parcuri, angajatii de la serviciile publice vor interveni, a anuntat Primaria.

“Unul dintre atuurile noastre mereu aduse pe tapet de cei care ne viziteaza este curatenia orasului si siguranta. Curatenia de primavara se face ca o incheiere a campaniei de iarna unde titulara a fost Citadin. De aceasta data Salubris va coordona toate activitatile legate de curatenie impreuna cu ceilalti colegi ai nostri. Programul de spalare a strazilor este foarte important pentru ca s-a acumulat destul de mult moluz, praf, la rigola“, a spus Mihai Chirica.

Printre utilajele care au fost achizitionate de curand sunt cele folosite pentru aspirarea particulelor de praf PM10, cele mai nocive pentru organism.

Catalin Neculau, Director Salubris: “Investitia de 3 milioane de euro in toate aceste utilaje si in toate aceste masini va da rezultate. Speram ca si anul acesta, Iasul sa fie cel mai curat oras din tara si depunem eforturi deosebite in aceasta directie”.

Si cand vine vorba de pubele, Salubris Iasi a achizitionat niste modele preluate din Viena si Londra.

“Fiecare intersectie din municipiul Iasi va fi dotat pe fiacre sens de mers cu cu acest tip de container. El are mai multe ingrediente in procesul de fabricatie. Este anti-vandal, poate inmagazina o cantitate mare de deseuri, deci descarcararea se va face o economie pentru Salubris. Se coleaza intr-un mod corespunzator. Mergem pe sloganul nostru Iasul verde. Avem deja cateva sute montate in municipiul Iasi si le vom pune peste tot acolo unde este nevoie“, a adaugat Mihai Chirica.

Pe toată durata acțiunii, în zonele în care se va acționa cu automăturători stradale se interzice parcarea autovehiculelor pe carosabil. Aceste acțiuni vor fi anunțate cu 24-48 ore înainte de data programată pentru salubrizarea mecanizată, atât în mediul on-line cât și fizic în zonele respective de către Salubris  și Poliția Locală Iași, prin flyere și afișe.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Olimpiadă de securitate cibernetică pentru elevi

Next Post

Adaposturile de protectie civila, abandonate de autoritati

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us