TeleM Regional TeleM Regional
06 Mar 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • EMISIUNI
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Iașul investește într-o centrală modernă de energie și căldură
By TeleM Regional
52 de kilometri din Autostrada A8, predați constructorilor înainte de termen
By TeleM Regional
Modificări în circulația trenurilor între Iași și Brașov
By TeleM Regional
Pensionarii riscă să piardă banii la pensie
By TeleM Regional
Elevii români din Orientul Mijlociu se întorc acasă
By TeleM Regional
Profesorii amenință cu boicotul simulărilor pentru examenele naționale
By TeleM Regional
Care sunt orașele din România unde se mai găsesc apartamente ieftine cu două camere
By TeleM Regional
UE a făcut publică strategia prin care vrea mai multe produse „Fabricate în Europa”, ca să reducă dependența de SUA și China
By TeleM Regional
Polițiști atacați când încercau să încătușeze un tânăr, în județul Vaslui. Au tras un foc de avertisment ca să scape
By TeleM Regional
Premierul Ilie Bolojan susţine ca primăriile care au graniţă cu reşedinţa de judeţ să devină primării de sector
By TeleM Regional
România a pierdut aproape 10.000 de pensionari în februarie 2026. Cât a fost pensia medie
By TeleM Regional
Ministrul Energiei: Prețurile la gaze și carburanți vor rămâne controlate
By TeleM Regional
Autoritățile din Onești au lansat programul „Oraș european al sportului și Anul Nadia Comăneci”
By TeleM Regional
Autostrada Braşov-Bacău are Certificat de Urbanism; după realizarea studiului de fezabilitate şi exproprieri urmează Autorizaţia de Construire
By TeleM Regional
Facultatea de Medicină Veterinară a USV Iași a pus în funcțiune echipamente moderne de imagistică medicală, inclusiv un computer tomograf de ultimă generație
By TeleM Regional
EconomicȘtiriUltima oră

La finalul lunii se deschide podul de pe râul Buzău, cel mai lung al Autostrazii A7

TeleM Regional
14 iunie 2025 One Min Read
41 0

La sfarsitul acestei luni se va deschide traficul pe cel mai lung pod de pe traseul autostrăzii A7, parte a Lotului 1 din tronsonul Buzău-Focșani în lungime de 4.6 km, cel care traversează râul Buzău la est de municipiul Buzău.

Acest nou segment va permite utilizarea integrală a kilometrilor de autostradă finalizați deja la sfârșitul anului trecut pe tronsonul Buzău-Focșani Lot 1. Cu o lungime totală de 1360 de metri, acest pod va asigura o legătură la profil de autostradă între Vadu Pașii și Buzău Est.

Podul se ridică la peste 30 de metri deasupra albiei majore a râului Buzău, fiind susținut de 21 de pile, iar cea mai mare deschidere atinge 70 de metri.

Antreprenorul, UMB, mai are de executat lucrări precum finalizarea montării parapetului de protectie, finalizarea montării indicatoarelor rutiere, lucrari de amenajare în afara corpului autostrăzii.

În zilele următoare, UMB va efectua testele statice și dinamice necesare pentru certificarea podului. După finalizarea acestora, se va realiza recepția, iar deschiderea circulației va fi programată spre finalul acestei luni. În continuarea podului peste râul Buzău, pe lotul 3 din tronsonul Buzău-Ploiești, antreprenorul Nurol-Makyol va finaliza până la sfârșitul lunii bretelele de intrare și ieșire de pe autostrada A7, parte a nodului rutier cu Drumul Național 2B.

Finalizarea acestora va simplifica semnificativ accesul pe autostrada A7 Buzău-Focșani, deja deschisă traficului de la sfârșitul anului trecut, scurtând distanța și timpul necesar șoferilor.

Lucrările rămase la nodul rutier cu DN2B sunt montarea parapetului marginal, aplicarea marcajelor rutiere (pre-marcajele fiind deja realizate), montarea indicatoarelor rutiere, finalizarea celor două sensuri giratorii de la DN2B.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Video | 3800 de persoane au fost evacuate dupa un incendiu izbucnit intr-un zgarie nori din Dubai

Next Post

O autoutilitară în care se aflau 8 persoane a fost implicată într-un accident rutier în comuna Gropnița

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us