Judoka Vlăduț Simionescu, medaliat cu argint la Grand Prix-ul de la Zagreb

vladut

Sportivul ieșean Vlăduț Simionescu, legitimat la CS Politehnica Iași, a revenit în forță pe tatami. La primul concurs după Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde s-a clasat pe locul nouă, judoka pregătit de profesorul Costel Năftică a obținut medalia de argint la turneul Grand Prix de la Zagreb, Croația.

În finala categoriei +100 kg, Vlăduț Simionescu, numărul 22 mondial și cap de serie numărul doi la Zagreb, a cedat în fața principalului favorit, olandezul Jur Spijkers, numărul 20 mondial.

Sportivul ieșean în vârstă de 31 de ani a fost repartizat în Grupa C la Zagreb, unde a avut liber în primul tur.

În sferturi, judoka de la Politehnica Iași l-a învins pe sârbul Zarko Culum, iar în semifinale a trecut de slovenul Vito Dragic, numărul 33 mondial, ajungând astfel să lupte pentru aur cu olandezul Spijkers.

Sportivul ieșean medaliat cu argint la Zagreb spune că rezultatul din Croația îi dă multă încredere pentru viitor și speră să încheie ciclul olimpic așa cum l-a început, cu o prezență pe podium.