JD Vance i-a transmis lui Zelenski că are ușa deschisă în SUA când este “dispus să vorbească serios despre pace”

Vicepreședintele SUA, JD Vance l-a criticat încă o dată pe președintele Volodimir Zelenski într-un interviu pentru Fox News, susținând că presedintele ucrainean și-a arătat o „clară nedorință de a se angaja în procesul de pace” – o politică pe care Trump insistă că reflectă voința poporului american.

În timpul întâlnirii Biroului Oval din 28 februarie, Zelenski, Trump și Vance au susținut un briefing de presă care s-a încheiat cu o ceartă aprinsă despre ajutorul american pentru Ucraina și anularea semnării planificate a acordului mineral SUA-Ucraina.

Trump și Vance l-au acuzat pe Zelenski că nu și-a exprimat recunoștința pentru sprijinul SUA și au avertizat că refuzul său de a face concesii cu Putin este un pariu periculos care ar putea escalada în al treilea război mondial.

În urma întâlnirii, Trump a spus că Zelenski „nu este pregătit pentru pace”. “Ceea ce a spus președintele Trump în mod clar și consecvent este, desigur, că ușa este deschisă atâta timp cât Zelenski este dispus să vorbească serios despre pace”.  

„Nu poți să intri în Biroul Oval sau oriunde altundeva și să refuzi chiar să discuti detaliile unui acord de pace”, a spus el. “Acest lucru nu va face pe nimeni fericit. Rușii vor trebui să renunțe la chestii, ucrainenii vor trebui să renunțe la lucruri. Nu puteți veni la Biroul Oval și să spuneți „dați-ne garanții de securitate, nici măcar nu ne vom angaja cu dumneavoastră în legătură cu ceea ce suntem dispuși să renunțăm”. Asta a fost postura ucraineană”.

„Speranța nu este o strategie. Aruncarea cu bani și muniții într-un conflict teribil – aceasta nu este o strategie”, a spus Vance despre politica de administrare a lui Biden privind Ucraina.

SUA au oferit asistență în valoare de 119,8 miliarde de dolari de la începutul invaziei pe scară largă a Rusiei în 2022, inclusiv 67,1 miliarde de dolari în ajutor militar , 49 de miliarde de dolari în ajutor financiar și 3,6 miliarde de dolari în ajutor umanitar, potrivit Institutului Kiel pentru Economia Mondială.

În urma întâlnirii tensionate cu Trump, Zelensky a declarat la Fox News pe 28 februarie că Ucraina este „pregătită pentru pace, dar trebuie să fim într-o poziție bună”.

„Vrem pace… de aceea l-am vizitat pe președintele Trump”, a spus Zelensky la Fox News, adăugând că speră ca Trump să arate un sprijin mai puternic pentru Ucraina, mai degrabă decât să se poziționeze ca mediator în război. El a subliniat că Rusia este agresorul, care a lansat invazia. „Îmi doresc cu adevărat ca el să fie mai alături de noi”, a spus Zelensky.

Vance i-a reiterat lui Hannity că președintele Trump va fi „prima persoană care ridică telefonul” odată ce Zelenski va fi gata să vorbească despre pace.

„Președintele adoptă de fapt o perspectivă mult mai realistă spunând că acest lucru nu poate continua pentru totdeauna, nu putem finanța acest lucru pentru totdeauna, ucrainenii nu pot lupta pentru totdeauna – așa că să aducem acest lucru la o soluționare pașnică”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *