ÎPS Teofan a sfințit Centrul Cultural-Misionar al Parohiei Miroslava II
Joi, 25 septembrie 2025, comunitatea din Miroslava a trăit un moment de mare bucurie duhovnicească: Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a săvârșit slujba de sfințire a Centrului Cultural-Misionar al Parohiei „Duminica Sfinților Români” – Miroslava II. Alături de ÎPS Teofan au mai slujit preotul Mihail Roșu, protopop de Iași III, preotul paroh Mihail Adeodatus Ungureanu și numeroși alți preoți și diaconi.
Noul așezământ cultural și misionar, construit în curtea bisericii, va fi un spațiu dedicat întâlnirii și comuniunii credincioșilor. „Dacă lângă biserică se alcătuiește un corp parohial, atunci oamenii, după Sfânta Liturghie sau în timpul săptămânii, pot să se întâlnească, să-și vorbească, să participe la un eveniment sau, pur și simplu, să stea împreună. Prea mult ne-am obișnuit să rămânem în casă. Avem tot ce ne trebuie acolo și nu mai simțim nevoia să ieșim. Sfântul Părinte Cleopa spunea că sfârșitul lumii va veni atunci când nu va mai fi cărare între casă și casă, când nu va mai fi cărare de la un om la altul. Cum nu sunt cărări acum în clădirile mari, în blocurile cu multe etaje. Stau oamenii uneori zeci de ani pe aceeași scară și nu se cunosc. De aceea prezența unui asemenea așezământ este importantă din mai multe puncte de vedere”, a subliniat ÎPS Teofan.
Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a conferit distincții de vrednicie celor care au contribuit la realizarea proiectului, preotul paroh și primarul Dan Niță primind Crucea Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv.
Primăria și Consiliul Local Miroslava au contribuit financiar la realizarea acestui proiect, considerând că un astfel de centru nu este doar un spațiu dedicat activităților religioase, ci și unul care va aduce beneficii întregii comunități. Scopul acestui demers este de a crea un spațiu care să încurajeze dialogul, solidaritatea și apropierea dintre oameni.