Incidența la Iași rămâne peste 3.00. Numărul de cazuri rămâne ridicat și la nivel național

corona-noi-1

Până astăzi, 26 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 449.349 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

323.514 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.005 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba94991365,84
2.Arad106942135,37
3.Argeș126562764,88
4.Bacău124701822,78
5.Bihor134122434,99
6.Bistrița-Năsăud5602993,81
7.Botoșani57701462,5
8.Brașov180214947,02
9.Brăila52551173,24
10.Buzău6260852,5
11.Caraș-Severin4553832,85
12.Călărași3971923,19
13.Cluj205205516,93
14.Constanța155916447,1
15.Covasna40011082,95
16.Dâmbovița108351833,56
17.Dolj115412283,07
18.Galați96321762,88
19.Giurgiu3859662,52
20.Gorj4177181,55
21.Harghita4533741,65
22.Hunedoara83263043,92
23.Ialomița42801153,49
24.Iași188633873,17
25.Ilfov141423925,57
26.Maramureș81331142,93
27.Mehedinți3774693,06
28.Mureș114582124,4
29.Neamț9070902,15
30.Olt69011341,75
31.Prahova180962234,3
32.Satu Mare51831054,74
33.Sălaj5370723,85
34.Sibiu132793967,63
35.Suceava127541382,15
36.Teleorman53371512,7
37.Timiș181903025,36
38.Tulcea33181143,77
39.Vaslui7362902,22
40.Vâlcea76621023,02
41.Vrancea5179711,86
42.Mun. București6368913556,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe6131*-145