Incepe Campionatul Mondial de Fotbal. Loturile principalelor favorite la calificarea din grupe

cupa mondiala

Duminica va debuta o noua editie a Campionatului Mondial de Fotbal. FIFA a decis sa acorde Qatarului gazduirea acestei editii, care va avea o derulare atipica, in plin sezon competitional ale echipelor de club. Va prezentam componenta grupelor si loturile primelor doua favorite sa acceada in faza urmatoare.

Grupa A: Ecuador, Olanda, Qatar, Senegal

Lotul Olandei: Selecționer – Louis van Gaal

Portari – Justin Bijlow (Feyenoord), Remko Pasveer (Ajax Amsterdam), Andries Noppert (Heerenveen)

Fundași – Virgil van Dijk (Liverpool), Stefan de Vrij (Inter Milano), Daley Blind (Ajax Amsterdam), Matthijs de Ligt (Bayern Munchen), Denzel Dumfries (Inter Milano), Nathan Ake (Manchester City), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen), Tyrell Malacia (Manchester United), Jurrien Timber (Ajax Amsterdam)

Mijlocași – Frenkie de Jong (FC Barcelona), Steven Berghuis (Ajax Amsterdam), Davy Klaassen (Ajax Amsterdam), Marten de Roon (Atalanta), Teun Koopmeiners (Atalanta), Kenneth Taylor (Ajax Amsterdam), Xavi Simons (PSV Eindhoven)

Atacanți – Memphis Depay (FC Barcelona), Luuk de Jong (PSV Eindhoven), Steven Bergwijn (Ajax Amsterdam), Vincent Janssen (Antwerp), Wout Weghorst (Beșiktaș), Cody Gakpo (PSV Eindhoven), Noa Lang (Club Brugge)

Lot Senegal: Selecționer – Aliou Cisse

Portari – Edouard Mendy (Chelsea), Alfred Gomis (Rennes), Seny Dieng (QPR)

Fundași – Kalidou Koulibaly (Chelsea), Youssouf Sabaly (Betis Sevilla), Abdou Diallo (RB Leipzig), Fode Ballo-Toure (AC Milan), Pape Abou Cisse (Olympiacos), Ismail Jakobs (AS Monaco), Formose Mendy (Amiens)

Mijlocași – Idrissa Gueye (Everton), Cheikhou Kouyate (Nottingham Forest), Krepin Diatta (AS Monaco), Nampalys Mendy (Leicester City), Pape Gueye (Ol. Marseille), Pape Matar Sarr (Tottenham), Moustapha Name (Pafos FC), Mamadou Loum (Reading), Pathe Ciss (Rayo Vallecano)

Atacanți – Sadio Mane (Bayern Munchen), Ismaila Sarr (Watford), Famara Diedhiou (Alanyaspor), Boulaye Dia (Salernitana), Bamba Dieng (Ol. Marseille), Iliman Ndiaye (Sheffield United), Nicolas Jackson (Villarreal)

Grupa B: Anglia, Iran, SUA, Tara Galilor

Anglia: Selecționer – Gareth Southgate

Portari – Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Newcastle), Aaron Ramsdale (Arsenal)

Fundași – Harry Maguire (Manchester United), Eric Dier (Tottenham), John Stones, Kyle Walker (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle), Conor Coady (Everton), Ben White (Arsenal), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Luke Shaw (Manchester United)

Mijlocași – Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Mason Mount, Conor Gallagher (Chelsea), Declan Rice (West Ham), Jordan Henderson (Liverpool), Kalvin Phillips (Manchester City)

Atacanți – James Maddison (Leicester), Phil Foden, Jack Grealish (Manchester City), Harry Kane (Tottenham), Bukayo Saka (Arsenal), Raheem Sterling (Chelsea), Callum Wilson (Newcastle), Marcus Rashford (Manchester United)

Tara Galilor: Selecționer – Robert Page

Portari – Wayne Hennessey (Nottingham Forest), Danny Ward (Leicester City), Adam Davies (Sheffield United)

Fundași – Chris Gunter (Wimbledon), Ben Davies (Tottenham), Connor Roberts (Burnley), Ethan Ampadu (Spezia), Chris Mepham (Bournemouth), Joe Rodon (Rennes), Neco Williams (Nottingham Forest), Tom Lockyer (Luton Town), Ben Cabango (Swansea City)

Mijlocași – Aaron Ramsey (Nice), Joe Allen (Swansea City), Harry Wilson (Fulham), Jonny Williams (Swindon Town), Joe Morrell (Portsmouth), Matthew Smith (Milton Keynes Dons), Dylan Levitt (Dundee United), Rubin Colwill (Cardiff City), Sorba Thomas (Huddersfield Town)

Atacanți – Gareth Bale (Los Angeles FC), Daniel James (Fulham), Kieffer Moore (Bournemouth), Brennan Johnson (Nottingham Forest), Mark Harris (Cardiff City)

Grupa C: Argentina, Mexic, Polonia, Arabia Saudita

Argentina: Selecționer – Lionel Scaloni

Portari – Emiliano Martinez (Aston Villa), Franco Armani (River Plate), Geronimo Rulli (Villarreal)

Fundași – Nicolas Otamendi (Benfica), Marcos Acuna (FC Sevilla), Nicolas Tagliafico (Ol. Lyon), German Pezzella (Real Betis), Nahuel Molina (Atletico Madrid), Gonzalo Montiel (FC Sevilla), Juan Foyth (Villarreal), Cristian Romero (Tottenham), Lisandro Martinez (Manchester United)

Mijlocași – Angel Di Maria (Juventus), Leandro Paredes (Juventus), Rodrigo De Paul (Atletico Madrid), Guido Rodriguez (Real Betis), Nicolas Gonzalez (Fiorentina), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen), Alejandro Gomez (FC Sevilla), Alexis Mac Allister (Brighton), Enzo Fernandez (Benfica) 

Atacanți – Lionel Messi (PSG), Lautaro Martinez (Inter Milan), Paulo Dybala (AS Roma), Joaquin Correa (Inter Milan), Julian Alvarez (Manchester City)

Polonia: Selecționer – Czeslaw Michniewicz

Portari – Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bologna), Kamil Grabara (FC Copenhaga)

Fundași – Kamil Glik (Benevento), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Jan Bednarek (Aston Villa), Artur Jedrzejczyk (Legia Varșovia), Matty Cash (Aston Villa), Nicola Zalewski (AS Roma), Jakub Kiwior (Spezia), Robert Gumny (Augsburg), Mateusz Wieteska (Clermont Foot)

Mijlocași – Grzegorz Krychowiak (Al Shabab Riad), Kamil Grosicki (Pogon Szczecin), Piotr Zielinski (Napoli), Przemyslaw Frankowski (RC Lens), Sebastian Szymanski (Feyenoord), Damian Szymanski (AEK Atena), Szymon Zurkowski (Fiorentina), Krystian Bielik (Birmingham City), Jakub Kaminski (VfL Wolfsburg), Michal Skoras (Lech Poznan)

Atacanți – Robert Lewandowski (FC Barcelona), Arkadiusz Milik (Juventus), Krzysztof Piatek (Salernitana), Karol Swiderski (Charlotte FC)

Grupa D: Australia, Danemarca, Franta, Tunisia

Franta: Selecționer – Didier Deschamps

Portari – Alphonse Areola (West Ham United), Hugo Lloris (Tottenham), Steve Mandanda (Rennes)

Fundași – Lucas Hernandez (Bayern Munich), Theo Hernandez (AC Milan), Ibrahima Konate (Liverpool), Jules Kounde (FC Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern Munich), William Saliba (Arsenal), Dayot Upamecano (Bayern Munich), Raphael Varane (Manchester United), Axel Disasi (AS Monaco)

Mijlocași – Eduardo Camavinga (Real Madrid), Youssouf Fofana (AS Monaco), Matteo Guendouzi (Ol. Marseille), Adrien Rabiot (Juventus), Aurelien Tchouameni (Real Madrid), Jordan Veretout (Ol. Marseille)

Atacanți – Karim Benzema (Real Madrid), Kingsley Coman (Bayern Munchen), Ousmane Dembele (FC Barcelona), Olivier Giroud (AC Milan), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Kylian Mbappe (PSG), Christopher Nkunku (RB Leipzig), Marcus Thuram (Borussia Monchengladbach)

Danemarca: Selecționer – Kasper Hjulmand

Portari – Kasper Schmeichel (Nice), Oliver Christensen (Hertha Berlin), Frederik Ronnow (Union Berlin)

Fundași – Simon Kjaer (AC Milan), Andreas Christensen (FC Barcelona), Jens Stryger Larsen (Trabzonspor), Daniel Wass (Brondby), Joakim Maehle (Atalanta), Joachim Andersen (Crystal Palace), Rasmus Kristensen (Leeds United), Victor Nelsson (Galatasaray), Alexander Bah (Benfica)

Mijlocași – Christian Eriksen (Manchester United), Thomas Delaney (FC Sevilla), Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), Mathias Jensen (Brentford), Christian Norgaard (Brentford)

Atacanți – Martin Braithwaite (Espanyol), Andreas Cornelius (FC Copenhaga), Kasper Dolberg (FC Sevilla), Andreas Skov Olsen (Club Brugge), Mikkel Damsgaard (Brentford), Jonas Wind (VfL Wolfsburg), Jesper Lindstrom (Eintracht Frankfurt), Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Robert Skov (Hoffenheim)

Grupa E: Costa Rica, Germania, Japonia, Spania

Germania: Selecționer – Hansi Flick

Portari – Manuel Neuer (Bayern Munchen), Marc-Andre ter Stegen (FC Barcelona), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)

Fundași – Armel Bella Kotchap (Southampton), Matthias Ginter (Freiburg), Christian Gunter (Freiburg), Thilo Kehrer (West Ham United), Lukas Klostermann (RB Leipzig), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rudiger (Real Madrid), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Niklas Sule (Borussia Dortmund)

Mijlocași –  Julian Brandt (Borussia Dortmund), Serge Gnabry (Bayern Munchen), Leon Goretzka (Bayern Munchen), Mario Gotze (Eintracht Frankfurt), Ilkay Gundogan (Manchester City), Kai Havertz (Chelsea), Jonas Hofmann (Borussia Monchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern Munchen), Jamal Musiala (Bayern Munchen), Leroy Sane (Bayern Munchen)

Atacanți – Thomas Muller (Bayern Munchen), Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund), Karim Adeyemi (Borussia Dortmund), Niclas Fullkrug (Werder Bremen) 

Spania: Selecționer – Luis Enrique

Portari – Unai Simon (Athletic Bilbao), Robert Sanchez (Brighton & Hove Albion), David Raya (Brentford)

Fundași – Jordi Alba (FC Barcelona), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Dani Carvajal (Real Madrid), Pau Torres (Villarreal), Jose Gaya (Valencia), Eric Garcia (FC Barcelona), Aymeric Laporte (Manchester City), Hugo Guillamon (Valencia)

Mijlocași – Sergio Busquets (FC Barcelona), Koke (Atletico Madrid), Rodri (Manchester City), Marcos Llorente (Atletico Madrid), Pedri (FC Barcelona), Gavi (FC Barcelona), Carlos Soler (PSG)

Atacanți – Alvaro Morata (Atletico Madrid), Ferran Torres (FC Barcelona), Marco Asensio (Real Madrid), Pablo Sarabia (PSG),  Dani Olmo (RB Leipzig), Yeremy Pino (Villarreal), Ansu Fati (FC Barcelona), Nico Williams (Athletic Bilbao)

Grupa F: Belgia, Canada, Croatia, Maroc

Belgia: Selecționer – Roberto Martinez

Portari – Thibaut Courtois (Real Madrid), Koen Casteels (Wolfsburg), Simon Mignolet (Club Brugge)

Fundași – Toby Alderweireld (Antwerp), Zeno Debast (Anderlecht), Leander Dendoncker (Aston Villa), Wout Faes (Leicester), Arthur Theate (Rennes), Jan Vertonghen (Anderlecht)

Mijlocași – Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Timothy Castagne (Leicester), Kevin De Bruyne (Manchester City), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Amadou Onana (Everton), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Youri Tielemans (Leicester), Hans Vanaken (Club Brugge), Axel Witsel (Atletico Madrid)

Atacanți – Michy Batshuayi (Fenerbahce), Charles De Ketelaere (AC Milan), Jeremy Doku (Rennes), Eden Hazard (Real Madrid), Romelu Lukaku (Inter Milano), Dries Mertens (Galatasaray), Lois Openda (RC Lens), Leandro Trossard (Brighton)

Croatia: Selecționer – Zlatko Dalic 

Portari – Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Ivica Ivusic (Osijek), Ivo Grbic (Atletico Madrid)

Fundași – Domagoj Vida (AEK Atena), Dejan Lovren (Zenit St. Petersburg), Borna Barisic (Glasgow Rangers), Josip Juranovic (Celtic Glasgow), Josko Gvardiol (RB Leipzig), Borna Sosa (VfB Stuttgart), Josip Stanisic (Bayern Munchen), Martin Erlic (Sassuolo), Josip Sutalo (Dinamo Zagreb)

Mijlocași – Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovacic (Chelsea), Marcelo Brozovic (Inter Milano), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (Torino FC), Lovro Majer (Rennes), Kristijan Jakic (Eintracht Frankfurt), Luka Sucic (RB Salzburg)

Atacanți – Ivan Perisic (Tottenham), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Ante Budimir (Osasuna), Marko Livaja (Hajduk Split)

Grupa G: Brazilia, Camerun, Serbia, Elvetia

Brazilia: Selecționer – Tite

Portari – Alisson (Liverpool), Ederson (Manchester City), Weverton (Palmeiras) 

Fundași – Danilo (Juventus), Thiago Silva (Chelsea), Marquinhos (PSG), Alex Sandro (Juventus), Dani Alves (UNAM), Eder Militao (Real Madrid), Alex Telles (FC Sevilla), Bremer (Juventus)  

Mijlocași – Casemiro (Manchester United), Lucas Paqueta (West Ham United), Fred (Manchester United), Fabinho (Liverpool), Bruno Guimaraes (Newcastle United), Everton Ribeiro (Flamengo) 

Atacanți – Richarlison (Tottenham), Neymar (PSG), Raphinha (FC Barcelona), Antony (Manchester United), Gabriel Jesus (Arsenal), Vinicius Junior (Real Madrid), Rodrygo (Real Madrid), Gabriel Martinelli (Arsenal), Pedro (Flamengo)

Elvetia: Selecționer – Murat Yakin

Portari – Yann Sommer (Borussia Monchengladbach), Jonas Omlin (Montpellier), Gregor Kobel (Borussia Dortmund), Philipp Kohn (RB Salzburg)

Fundași – Ricardo Rodriguez (Torino FC), Fabian Schar (Newcastle United), Manuel Akanji (Manchester City), Nico Elvedi (Borussia Monchengladbach), Silvan Widmer (Mainz), Eray Comert (Valencia)

Mijlocași – Xherdan Shaqiri (Chicago Fire), Granit Xhaka (Arsenal), Remo Freuler (Nottingham Forest), Denis Zakaria (Chelsea), Djibril Sow (Eintracht Frankfurt), Renato Steffen (Lugano), Edimilson Fernandes (Mainz), Fabian Frei (FC Basel), Michel Aebischer (Bologna), Ardon Jashari (FC Luzern), Fabian Rieder (Young Boys)

Atacanți – Haris Seferovic (Galatasaray), Breel Embolo (AS Monaco), Ruben Vargas (FC Augsburg), Christian Fassnacht (Young Boys), Noah Okafor (RB Salzburg)

Grupa H: Ghana, Portugalia, Coreea de Sud, Uruguay

Portugalia: Selecționer – Fernando Santos

Portari – Rui Patricio (AS Roma), Diogo Costa (FC Porto), Jose Sa (Wolverhampton)

Fundași – Pepe (FC Porto), Ruben Dias (Manchester City), Joao Cancelo (Manchester City), Nuno Mendes (PSG), Diogo Dalot (Manchester United), Antonio Silva (Benfica), Raphaael Guerreiro (Borussia Dortmund)

Mijlocași – Vitinha (PSG), Bernardo Silva (Manchester City), Bruno Fernandes (Manchester United), Ruben Nevers (Wolverhampton), Danilo Pereira (PSG), Palhinha (Fulham), Joao Mario (Benfica), Otavio (FC Porto), Matheus Nunes (Wolverhampton), William (Betis Sevilla)

Atacanți – Joao Felix (Atletico Madrid), Cristiano Ronaldo (Manchester United), Rafael Leao (AC Milan), Andre Silva (RB Leipzig), Goncalo Ramos (Benfica), Ricardo Horta (Sporting Braga)

Uruguay: Selecționer – Diego Alonso

Portari – Sergio Rochet (Nacional Montevideo), Fernando Muslera (Galatasaray), Sebastian Sosa (Independiente Avellaneda)

Fundaşi – Jose Luis Rodriguez (Nacional Montevideo), Guillermo Varela (Flamengo), Ronald Araujo (FC Barcelona), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Sebastian Coates (Sporting Lisabona), Diego Godin (Velez Sarsfield), Martin Caceres (Los Angeles Galaxy), Matias Vina (AS Roma), Mathias Olivera (Napoli)

Mijlocaşi – Matias Vecino (Lazio), Rodrigo Bentancur (Tottenham), Federico Valverde (Real Madrid), Lucas Torreira (Galatasaray), Manuel Ugarte (Sporting Lisabona), Facundo Pellistri (Manchester United), Nicolas De la Cruz (River Plate), Giorgian de Arrascaeta (Flamengo), Agustin Canobbio (Athletico Paranaense), Facundo Torres (Orlando City)

Atacanţi – Darwin Nunez (Liverpool), Luis Suarez (Nacional Montevideo), Edinson Cavani (Valencia), Maximiliano Gomez (Trabzonspor)