Incepe Campionatul European de fotbal. Programul complet al turneului

fotbal

Astazi incepe Campionatul European de Fotbal. 24 echipe se vor lupta timp de o luna pentru titlul european. Editia din acest an se va desfasura in 11 orase iar finala va avea loc pe Wembley.

Grupa A (meciuri desfășurate la Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia;
Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;
Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;
Grupa D
 (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia;
Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia;Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania.

Vineri 11 iunie

Turcia – Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă 12 iunie

Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)
Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia – Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie

Anglia – Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)
Austria – Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Olanda – Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie

Scoţia – Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)
Polonia – Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Spania – Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi 15 iunie

Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)
Franţa – Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie

Finlanda – Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)
Turcia – Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)
Italia – Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie

Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)
Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda – Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie

Suedia – Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)
Croaţia – Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)
Anglia – Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai

Ungaria – Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia – Germania (19:00, Munchen, Grupa F)
Spania – Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie

Italia – Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)
Elveţia – Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie

Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda – Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi 22 iunie

Cehia – Anglia (22:00, Londra, Grupa D)
Croaţia – Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie

Slovacia – Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)
Suedia – Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Germania – Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)
Portugalia – Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

Optimile de finală

Sâmbătă 26 iunie

1: 2A – 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (21:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie

7: 1D – 2F (19:00, Londra)
8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

Sferturile de finală

Vineri 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 – câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 – câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 – câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 – câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

Semifinalele


Marţi 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 – câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

Finala – Duminică 11 iulie
câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)