Hotii isi fac de cap in zona Galata
O femeie a ramas fara telefon in cartierul Galata. Totul s-a petrecut in plina zi cand aceasta se afla la cumparaturi in zona. Imaginile de pe camerele de luat vederi au suprins momentulin care doi barbati s-au apropiat de aceasta si i-au furat telefonul din buzunar. Cei doi au fost identificati de politisti, iar pe numele lor va fi deschis un dosar penal de furt.
“La data de 13.01.2024, la Poliția Municipiului Iași s-a prezentat o femeie din mun. Iași, care a sesizat faptul că în cursul aceleiași zile, în timp ce se afla pe o stradă din mun Iași, persoane necunoscute i-ar fi sustras din buzunarul exterior al hainei un telefon mobil, în valoare de 3800 de lei. Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Iași, au identificat doi bărbați, de 35 ani, respectiv 36 de ani, bănuiți de comiterea faptei iar cercetările continuă în vederea depistării acestora și tragerea la răspundere penală efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ,,furt”, a declarat Alina Elena Mocanu, Purtator de Cuvant IPJ Iasi.