Galați | Șofer cercetat după ce a vrut să dea mită unui polițist
Un polițist din Galați a sesizat Direcția Generală Anticorupție după ce un conducător auto a încercat să scape de răspunderea legală oferindu-i o sumă de bani cu titlu de mită. Un echipaj din cadrul Secției 3 a Poliției municipiului Galați a oprit în trafic un autoturism al cărui conducător auto a trecut pe culoarea roșie a semaforului electric.
Fiind oprit de polițiști, pentru a nu i se aplica sancțiunile legale, le-a oferit suma de 600 de lei. Polițiștii au refuzat mita, iar momentul a fost înregistrat cu camera video de tip body-cam din dotarea acestora. În cauză, lucrătorii Serviciului Județean Anticorupție Galați au început cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Galați.