Focar de toxiinfecție alimentară în Iași
Mai multe persoane au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecție alimentară după participarea la un eveniment privat. Potrivit medicilor de la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Sf. Parascheva” Iași, pacienții s-au prezentat cu simptome digestive, în special greață și alte manifestări gastrointestinale, fiind evaluați și tratați de urgență.
Unele dintre persoanele afectate au necesitat internare, în timp ce altele sunt monitorizate în ambulatoriu sau la domiciliu, în funcție de severitatea simptomelor.
Florin Roșu, director Spitalul de Boli Infecțioase Iași
“S-au prezentat un număr de 5 persoane care prezentau simptomatologie specifică de toxiinfecție alimentară: greață, vărsături, dureri abdominale,febră, scaune apoase. Pacienții au beneficiat de consult de specialitate clinic si paraclinic cu inițierea imediată a tratamentului specific.”
Autoritățile sanitare au declanșat o anchetă epidemiologică, fiind recoltate probe din alimente, apă și suprafețe pentru a identifica sursa posibilă a contaminării. Investigațiile sunt în desfășurare.
Marius Voicescu, purt.cuv. DSP Iasi
“Este o ancheta epidemiologica in curs de desfasuraer. Potrivit ultimelor date, sunt 14 persoane, o parte internate, o parte cu internare in garda la Spitalele de Boli Infectioase din Iasi si din Husi, Brasov. Mai sunt 33 de persoane simptomatice la domiciliu”
În prezent, starea pacienților este stabilă, iar medicii estimează că evoluția va fi favorabilă în următoarele zile, cu externări progresive pe măsură ce simptomele se remit.