Fermierii si transportatorii romani se pregatesc de proteste masive dupa modelul german
Urmând exemplul protestatarilor din Germania, transportatorii și agricultorii români se organizează pentru a ieși în stradă începând de mâine. Protestele vor începe cu mobilizarea pe Drumul European E85 și blocarea unor drumuri județene și orașe prin deplasarea cu viteze mici. Sunt vizate orase precum Botoșani, Bacău, Iași, Vaslui, Buzău, dar și în alte zone din țară.
Unul dintre cei mai cunoscuți fermieri din nordul țării, Dănuț Andruș, din comuna botosaneana Păltiniș, județul Botoșani, și-a anunțat intenția de a ieși cu utilajele. Lista nemultumirilor este lunga. La protest s-ar putea alatura si transportatorii. Acestia se pregatesc pentru un protest RCA si au urmatoarele revendicari:
-mărirea pragului indemnizației de deplasare neimpozabile a șoferilor pe intern și extern
– acciză motorină
– concurenta neloiala cu companiile care nu dețin rca și licențe
– e transport ( gps pe camioane )
– taxa de drum
– beneficii și fonduri europene
– tichete pentru camioane electrice
– Beneficii fiscale pt soferii profesionisti similar cu sectorul angajatilor din constructi
– nereguli cântare vămi
– timpi așteptare vămi
– probleme containere port