Facultățile de matematică din țară solicită ca viitorii profesori să aibă studii postuniversitare
Facultățile de Matematică și Informatică de la opt universități din țară, printre care si cadrele didactice la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi, solicită ministrului Daniel David să introducă prin legile învățământului obligativitatea ca viitorii profesori de matematică de liceu să urmeze și licență, și masterat de specialitate.
Cererea vine într-un memoriu mai amplu, prin care mai cer și ca profesorii să poată urma masteratul didactic cu finanțare de la buget.
Răzvan Lițcanu – Decan Facultatea de Matematica Univ. Cuza: “Ne exprimam ingrijorarea si facem cateva propuneri privind pregatirea universitara a viitorilor profesori de matematica si in contextul noilor programe de licenta si master didactic care sunt prevazute in legea invatamantului superior din 2023. Noi solicitam ca implementarea acestor programe cu specific didactic sa nu se faca sacrificand pregatirea de specialitate a profesorilor, plecand de la premisa pe care noi o consideram evidenta ca o conditie necesara pentru ca un profesor sa cunoasca in profunzime materia pe care o preda”.