Emmanuel Macron: “În pofida numeroaselor încercări de manipulare, românii au ales democrația, statul de drept și Uniunea Europeană!”

Nicusor Dan a primit mesaje de felicitari tocmai de la o parte dintre liderii europeni care nu se bucura de popularitate in randul romanilor, de la Ursula von der Leyen, Maia Sandu, Volodimir Zelenski sau Emmanuel Macron.

In cazul ultimului, acesta a fost acuzat de ingerinte in alegerile prezidentiale din Romania. Dupa aflarea rezultatelor din Romania, presedintele francez l-a felicitat pe Nicusor Dan. Ramane de vazut daca noul presedinte va avea o relatie de obedienta fata de Emmanuel Macron, asa cum preconizeaza tabara care a pierdut alegerile.

“L-am sunat pe Nicusor Dan și l-am felicitat pentru alegerea sa în fruntea României. În pofida numeroaselor încercări de manipulare, românii au ales democrația, statul de drept și Uniunea Europeană. Franţa va fi alături de dumneavoastră pentru a consolida parteneriatul nostru și pentru a lucra împreună pentru o Europă mai puternică, mai suverană și mai independentă”, a transmis Emmanuel Macron.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *