Donald Trump, noul președinte al SUA: „Vreau 4 ani fără războaie!”

Republicanul Donald Trump este nou presedinte al SUA, dupa ce a invins o femeie, pe Kamala Harris, la fel cum a facut la precedentele alegeri in care a castigat in fata lui Hillary Clinton. Donald Trump revine astfel la Casa Alba, după o pauză de 4 ani, timp în care America a fost condusă de democratul Joe Biden, retras din cursa pentru un nou mandat de președinte. Republicanii lui Trump au reușit să obțină majoritate atât în Senat, cât și în Camera Reprezentanților.

In discursul sau de invingator, Donald Trump a precizat clar ca „vreau 4 ani fara razboaie”. Noul presedinte, care va prelua mandatul in luna ianuarie are un nou plan pentru a pune capăt războiului rudin Ucraina și intenționează să „înghețe conflictul”, asa cum susțineau surse apropiate candidatului republican, citate de Financial Times, la finalul lunii octombrie.

Cu un Donald Trump hotarat sa faca pace ramane de vazut si daca se va opri conflictul din Orientul Mijlociu. Netanyahu a transmis deja un mesaj lui Donald Trump vorbind despre „cea mai mare revenire din istorie”. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *