Donald Trump a anunțat desfășurarea de noi trupe americane în Polonia
Președintele SUA a invocat relația sa bună cu președintele polonez ales în urmă cu aproape un an.
Donald Trump a anunțat desfășurarea de noi trupe americane în Polonia, invocând relația sa bună cu președintele polonez ales în urmă cu aproape un an.
Decizia ia prin surprindere Pentagonul, care tocmai anunțase o reducere a prezenței militare în Polonia, după un alt anunț privind retragerea a 5.000 de militari din Germania.
Președintele Trump a anunțat joi după-amiază că Statele Unite vor desfășura 5.000 de militari în Polonia, în ciuda deciziei Pentagonului din urmă cu o săptămână de a anula trimiterea a 4.000 de soldați americani acolo.
Într-o postare pe platforma sa Truth Social, care i-a luat prin surprindere pe oficialii apărării, Donald Trump a sugerat că decizia este bazată pe faptul că alegerile prezidențiale din Polonia au fost câștigate de un președinte conservator, Karol Nawrocki, pe care l-a susținut.
Respingerea de către Trump a deciziei Pentagonului a fost unul din ultimele anunțuri dintr-o serie care i-au stupefiat pe liderii Poloniei și care au atras critici bipartizane intense din partea membrilor Congresului, care au acuzat că reducerea numărului de militari americani în Europa de Est ar trimite un semnal de încurajare Moscovei.
Decizia de săptămâna trecută a Departamentului apărării a provocat nu numai criticile Congresului Statelor Unite, dar și o serie de apeluri telefonice alarmate din partea oficialilor polonezi.