Doi militari răniți în explozia de la Botoșani, transferați de urgență în Belgia
Doi militari români au fost grav răniți în urma unei explozii produse într-un poligon de distrugere a muniției de la marginea municipiului Botoșani. Incidentul a avut loc în timpul unor activități de casare a muniției, moment în care s-a produs o explozie urmată de incendiu. Potrivit autorităților, cei doi militari au suferit arsuri severe, inclusiv la nivelul căilor respiratorii, fiind intubați și ventilați mecanic. Aceștia au fost preluați inițial și stabilizați la UPU-SMURD din cadrul Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” Botoșani, unde au primit îngrijiri de specialitate. Ulterior, în urma evaluării medicale, s-a decis transferul de urgență către un spital specializat pentru mari arși din Bruxelles. Pentru transport, victimele au fost transferate cu ambulanțe de terapie intensivă mobilă până la Aeroportul Internațional „Ștefan cel Mare” din Suceava, de unde au fost îmbarcate la bordul unei aeronave militare C-27J Spartan, configurată pentru misiuni medicale. Pe durata zborului, asistența medicală a fost asigurată de echipe SMURD și personal medical militar. Operațiunea a fost rezultatul cooperării dintre Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Sănătății și Ministerul Apărării Naționale. Autoritățile au declanșat o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte ale producerii exploziei.