Doi copii și un adult au fost găsiți inconștienți într-o locuință din Galați după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon

In această dimineață, ISU Galați a fost solicitat să intervină pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor, la o locuință din municipiul Galați, unde au fost semnalate trei persoane inconștiente, posibil intoxicate cu monoxid de carbon.

La fața locului s-au deplasat o autospecială de intervenție și un echipaj SMURD tip C din cadrul Detașamentului de Pompieri Galați.

În interiorul locuinței au fost găsite trei persoane – doi minori și un adult – care prezentau simptome specifice intoxicației cu monoxid de carbon. Unul dintre copii era mai afectat, prezentând stări de somnolență și pierdere temporară a cunoștinței.

Cauza probabilă a incidentului a fost o scurgere de gaze provenită de la o butelie GPL utilizată în locuință. Toate cele trei persoane au fost preluate de echipajele medicale și transportate la spital pentru îngrijiri de specialitate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *