Doi bărbați reținuți de DIICOT Vrancea pentru trafic de droguri
Doi bărbați, de 22 și 32 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT Vrancea, fiind acuzați de trafic internațional și intern de droguri de risc. Potrivit anchetatorilor, în luna mai 2026, cei doi ar fi procurat din Spania și introdus în România, prin intermediul unei firme de curierat, aproximativ 8,9 kilograme de canabis și circa 300 de grame de hașiș, destinate comercializării. Cei doi au fost prinși în flagrant în municipiul Focșani, în momentul în care ridicau un colet în care drogurile erau ascunse printre produse alimentare. Ulterior, în urma unor percheziții domiciliare, anchetatorii au ridicat mai multe mijloace de probă. Procurorii au sesizat instanța cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. La acțiune au participat și polițiști de la combaterea criminalității organizate, cu sprijinul luptătorilor de intervenție. Pe parcursul anchetei, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție.