DNA Suceava a finalizat dosarul mitei de la Garda Forestieră
Procurorii DNA Suceava au trimis spre judecare dosarul in care mai multi consilieri din cadrul Garzii Forestiere Suceava sunt inculpati pentru luare de mita iar un padurar de la Ocolul Silvic Rasca pentru dare de mita.
Potrivit procurorilor, 4 consilieri au primit diverse sume de bani cuprinse intre 300 si 4000 lei de la agenți economici cu obiect de activitate în domeniul forestier, pentru ca aceștia să nu ia măsurile legale de sancționare contravențională pentru abaterile săvârșite de acestia sau pentru a lua măsuri legale mai blânde.
Consilierii se ocupau de anularea unor avize de însoțire emise neconform, în vederea reechilibrării stocului scriptic de material lemnos, de soluționare favorabilă a unor cereri de prelungire a termenului de emitere a unor avize de însoțire, formulate de către reprezentanții ocoalelor silvice unde funcționarii silvici vizați își desfășoară activitatea sau de soluționare favorabilă a unor petiții.
Unul dintre consilieri ar fi pretins și ar fi primit suma de 18.000 de lei de la un pădurar în cadrul Ocolului Silvic Râșca, în legătură cu un control efectuat din 2022, care ar fi vizat verificarea anumitor informații cu privire la lipsa unei cantități de material lemnos din gestiunea pădurarului. Unul dintre consilieri a fost trimis in judecata in stare de arest la domiciliu in timp ce alti 3 au fost plasati in control judiciar.