Dezastru la Matca: vântul a distrus zeci de hectare de solarii

Furtuna de cod portocaliu a provocat din nou pagube uriașe în comuna Matca, unul dintre cele mai importante bazine legumicole din România. Vântul care a bătut cu rafale de peste 90 de kilometri pe oră a distrus solarii pe o suprafață estimată la 20-30 de hectare.
Legumicultorii spun că au pierdut atât structurile de lemn, cât și culturile de roșii aflate în plină producție. Mulți dintre ei nu aveau asigurare, întrucât firmele nu acoperă solariile construite din lemn, iar pagubele ajung la zeci de mii de lei pentru fiecare fermier.
Autoritățile locale au început evaluarea distrugerilor, însă recunosc că posibilitățile de sprijin sunt limitate. Primăria va întocmi dosare de evaluare a pagubelor, dar șansele ca legumicultorii să primească despăgubiri sunt mici, la fel ca în anii trecuți. Fermierii se tem că, dacă astfel de fenomene extreme vor continua, mulți vor fi nevoiți să renunțe la agricultură.