De la joacă la misiuni antidrog: povestea lui Hugo
Are doar un an și jumătate, dar este deja pregătit pentru misiuni în care fiecare secundă contează. Hugo este câinele de serviciu al Inspectoratului de Jandarmi Județean Iași și unul dintre cei mai noi parteneri ai oamenilor legii în lupta împotriva traficului și consumului de droguri.
Povestea lui a început când era doar un pui. A ajuns în grija plutonierului adjutant Silviu Codiță, iar între cei doi s-a legat o relație specială, construită prin răbdare, joacă și încredere.
Din primele zile, Hugo a învățat că omul de lângă el îi este partener. Joaca s-a transformat în exerciții, iar exercițiile în pregătire pentru misiuni reale.
Anul acesta, Hugo a trecut printr-o specializare la Centrul Chinologic de la Sibiu, unde, timp de 16 săptămâni, a fost pregătit pentru detectarea produselor stupefiante. Acolo, alături de instructori specializați, a învățat să identifice substanțe ascunse și să ofere semnale clare conductorului său.
plt. adj. Silviu Codiță, jandarm conductor în cadrul IJJ Iași: “Hugo este în vârstă de un an și șase luni. A fost specializat pe detectare produse stupefiante. Anul trecut, pe 16 aprilie, m-a prezentat la Centru Chinologic de la Sibiu și l-am luat de acolo, era puiuț, avea patru luni. După care l-am adus în instituția noastră a urmat un program de pregătire, atașament, joacă, multă. Și anul ăsta, în martie, am plecat pentru a specializa pe produse stupefiante. Centrul Chinologic de la Sibiu distribuie câini în tot Ministerul de Interne. Mai sunt specializări acolo de patrulare, intervenție, câini de urmă, de căutare-salvare sub dărămături și căutare salvări de mediul natural. Avem instructori avizați la nivel european, inclusiv membrii Frontex. Acolo mi-am petrecut aceste 16 săptămâni pentru specializarea lui Hugo la Centrul Chinologic de la Sibiu”
Acum, câinele poate participa la acțiuni de prevenire și combatere a consumului de droguri, la festivaluri, meciuri de fotbal sau alte evenimente unde prezența jandarmilor este necesară.
plt. adj. Silviu Codiță, jandarm conductor în cadrul IJJ Iași: “El poate participa la misiuni de asigurare, festivaluri, meci de fotbal. Tot ce înseamnă activități cultural-artistice. Este pregătit pentru prevenirea și combaterea consumului de stupefiante. Încercăm să diminuăm problema aceasta, pentru că, vedeți, evoluează foarte mult. Facem antrenament zilnic, urmează să achiziționăm trusa specială pentru a face antrenamentul zilnic. Și periodic cu el, să-i menținem pregătirea și evoluția care a avut-o la cursuri de specializare”
În spatele performanței lui Hugo stau însă ore întregi de antrenament. Pregătirea continuă zi de zi, pentru ca patrupedul să își păstreze atenția, disciplina și reacțiile formate în timpul cursurilor.
Pentru conductorul său, Hugo nu este doar un câine de serviciu. Este un coleg și un partener de misiune. Faptul că au crescut împreună încă de când era pui a făcut ca legătura dintre ei să fie una aparte.
plt. adj. Silviu Codiță, jandarm conductor în cadrul IJJ Iași: “Un câine activ, un câine foarte dedicat și foarte disciplinat. Este foarte dependent de mine, luându-l de pui, jucăuși, sociabil, un câine stabil ca temperament și face treabă.”
Câinii de serviciu au un rol esențial în misiunile structurilor de ordine publică. Cu ajutorul simțurilor lor dezvoltate și al pregătirii speciale, aceștia pot interveni în situații în care oamenii nu ar putea obține aceleași rezultate.