Credincioșii sărbătoresc mâine Înălțarea Domnului
Zi de mare sărbătoare pentru creștinii ortodocși! Mâine, la ora prânzului, clopotele tuturor bisericilor din Patriarhia Română vor fi trase în semn de recunoștință pentru eroii neamului. Reprezentanții Bisericii spun că această zi are o puternică semnificație spirituală și națională.
Pe data de 22 mai creștinii ortodocși sărbătoresc Înălțarea Domnului, unul dintre cele mai importante praznice împărătești din calendarul ortodox, care marchează ridicarea la cer a Mântuitorului Iisus Hristos, la 40 de zile după Înviere. În aceeași zi sunt prăznuiți și Sfinții Împărați Constantin și Elena, considerați ocrotitori ai credinței creștine. Tot mâine este marcată și Ziua Eroilor, dedicată celor care și-au sacrificat viața pentru credință, popor și țară. În toate bisericile din țară vor avea loc slujbe speciale și ceremonii de pomenire.
Lucian Apopei, director de comunicare al Arhiepiscopiei Iaşilor
Această sărbătoare marchează desăvârşirea activităţii pământeşti a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, pe care, rezumând-o am putea spune că Dumnezeu este iubire. Momentul Înălțării Domnului este deschiderea drumului omului către cer. Este sărbătoarea scopului esenţial al omului: comuniunea cu Dumnezeu. În acest sens, Înălțarea Domnului vorbește despre transfigurarea istoriei și a umanității.
Sărbătoarea capătă anul acesta o semnificație aparte prin suprapunerea cu ziua Sfinților Constantin și Elena, considerați modele de credință și slujire creștină.
Lucian Apopei, director de comunicare al Arhiepiscopiei Iaşilor
Iar suprapunerea praznicului Înălțarea Domnului cu pomenirea Sfinții Împărați Constantin și Elena în ziua de 21 mai poate fi înțeleasă, în cheie duhovnicească, ca o întâlnire între biruința lui Hristos și chemarea lumii de a se ridica spre El. Hristos ridică, înalţă firea omenească la cer, iar Sfinţii Constantin și mama sa Elena arată că omul aflat în mijlocul istoriei poate deveni slujitor al acestei înălțări. Sfântul Constantin vede pe cer semnul Crucii și aude: „Întru acest semn vei învinge”, aceasta fiind o experiență a unei „înălțări” a privirii: de la puterea pământească la recunoașterea unei puteri cerești.
Ziua Eroilor este marcată anual de Înălțarea Domnului, prin slujbe de pomenire și ceremonii organizate în întreaga țară. Credincioșii sunt așteptați să participe la slujbele speciale dedicate acestei zile cu profundă încărcătură spirituală și națională.