TeleM Regional TeleM Regional
17 May 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Bulgaria a câștigat a 70-a ediție a concursului Eurovision. România termină spectaculos pe locul 3
By TeleM Regional
Cancelariile prezidențiale de la Chișinău și Kiev ripostează după mutarea făcută de Putin în Transnistria
By TeleM Regional
Un fost premier contestă creșterea taxelor pentru reducerea deficitului: „Păcăleală pe față! Așa apare «mita de supraviețuire»”
By TeleM Regional
Lucrări esențiale pentru modernizarea rețelei de termoficare: Întrerupere temporară a apei calde
By TeleM Regional
Procurorii Gigi Ștefan și Teodor Niță, arestați preventiv pentru 30 de zile. Ce acuzații li se aduc
By TeleM Regional
România, în pericol să fie retrogradată financiar dacă nu găsește rapid un nou Guvern: avertismentul agenției de evaluare Standard & Poor’s
By TeleM Regional
Catedrala Mitropolitană din Iași găzduiește ceremonia de canonizare a Sfintei Blandina
By TeleM Regional
ANAF lansează aplicația „iBon”
By TeleM Regional
Demonstrații aeriene spectaculoase în acest weekend la Iași
By TeleM Regional
Orașul Suceava, între patrimoniu istoric și dezvoltare urbană modernă
By TeleM Regional
Aproape 200 de sticle cu alcool, confiscate dintr-un autocar la Botoșani
By TeleM Regional
Vreme schimbătoare în Moldova
By TeleM Regional
Agricultura regenerativă, tot mai prezentă în fermele din România
By TeleM Regional
Sezonul de încălzire 2025-2026 s-a încheiat cu succes la Iași
By TeleM Regional
Sute de firme din Vaslui și-au încheiat activitatea
By TeleM Regional
ActualitateȘtiriUltima oră

Cererea Elenei Udrea de eliberare condiționată a fost admisă

TeleM Regional
24 iunie 2025 3 Min Read
37 0

Comisia de eliberări condiționate de la Penitenciarul Târgșorul Nou a admis marți, 24 iunie, cererea Elenei Udrea de eliberare condiționată. Decizia finală va fi luată joi.După ce comisia de liberări condiționate de la Penitenciarul Târgșorul Nou a admis cererea Elenei Udrea de liberare condiționată, fostul ministru va ajunge, joi, 26 iunie, in fața instanței.

Judecătoria Ploiești urmează să se pronunțe atunci asupra deciziei luate de comisia de liberări condiționate. Elena Udrea ar putea ieși din închisoare în aceeași zi, dacă instanța se va pronunța în favoarea sa și dacă, ulterior, nu vor exista contestații.

„Condiția fracției a fost îndeplinită pe 7 iunie. Elena Udrea poate fi pusă în libertate. Decizia finală va fi luată joi” a spus, la Antena 3 CNN, avocatul Elenei Udrea.

Potrivit apărătorului său, Elena Udrea a avut un comportament exemplar în închisoare.

 Amintim că Tribunalul Prahova a admis, pe 27 mai, contestaţia la executare şi a dispus deducerea din pedeapsa de şase ani închisoare pe care Elena Udrea a primit-o în dosarul Gala Bute a unei perioade cumulate de circa opt luni.

„Deduce din pedeapsa de 6 ani închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 181 din data de 28.03.2017 pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia Penală, perioada de la data de 10.02.2015 la data de 25.02.2015, reprezentând perioada în care petenta a fost reţinută, arestată preventiv şi arestată la domiciliu în dosarul penal nr. 880/P/2014 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, perioada de la data de 25.02.2015 la data de 16.06.2015, reprezentând perioada în care petenta a fost arestată preventiv şi arestată la domiciliu în România, perioada de la data de 03.10.2018 la data de 24.12.2018, reprezentând perioada în care aceasta a fost arestată în Republica Costa Rica, perioada de la data de 07.04.2022 la data de 16.06.2022, reprezentând perioada în care aceasta a fost arestată în Bulgaria, precum şi perioada executată efectiv în România respectiv de la data de 16.06.2022 la zi“, se arată în minuta deciziei instanţei.

Procesul, unul complicat

Fostul ministru al Turismului Elena Udrea se află în Penitenciarul Târgşor, unde a fost încarcerată în iunie 2022, după ce a fost extrădată din Bulgaria.

Elena Udrea a fost trimisă în judecată în 2015 şi condamnată definitiv în iunie 2018, însă a fugit înainte de pronunţarea sentinţei, fiind depistată şi încarcerată în Costa Rica.

Curtea Constituţională a decis, în decembrie 2018, că nu a fost respectată legea atunci când au fost constituite completurile de cinci judecători de la această instanţă. În consecinţă, condamnările din dosarul „Gala Bute” au fost suspendate, Udrea a fost eliberată din arestul din Costa Rica şi s-a întors în România.

În aprilie a anului 2022, în baza unei decizii a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene, Instanţa supremă a respins o contestaţie în anulare depusă de Elena Udrea şi a confirmat condamnarea la şase ani de închisoare. Elena Udrea a fugit în Bulgaria, însă a fost prinsă şi trimisă în ţară, fiind încarcerată în iunie 2022.

Ce acuzații i s-au adus Elenei Udrea

Elena Udrea este acuzată în acest dosar că a coordonat un sistem prin care persoane apropiate ei au primit, cu ştiinţa sa, sume de bani de la reprezentanţii unor societăţi comerciale pentru a le garanta plata la timp a lucrărilor finanţate de Ministerul Turismului, pe care îl conducea.

Anchetatorii spun că sumele obţinute au intrat fie nemijlocit în patrimoniul Elenei Udrea (în numerar ori prin plata unor bunuri şi servicii), fie al Organizaţiei Bucureşti a PDL sau al fostului şef al Federaţiei Române de Box Rudel Obreja.

Ea mai este acuzată că a determinat funcţionari din Ministerul Turismului să îşi încalce atribuţiile cu prilejul achiziţiei de servicii de publicitate la gala unde a boxat Lucian Bute.

Prejudiciul imputat Elenei Udrea se ridică la 3 milioane de euro.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

O echipă de liceeni ambițioși au câștigat marele premiu la un concurs din SUA. Urmează să îşi prezinte proiectul la NASA!

Next Post

Ionuț Costea, cumnatul lui Mircea Geoană, a fost readus în țară pentru a-și ispăși pedeapsa de 6 ani pentru luare de mită

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us