Bugetarii din sănătate amenință cu proteste din cauza noii legi a salarizării
Sindicaliștii din sănătate spun că Guvernul pregătește o nouă lege a salarizării fără consultări reale, după modelul controversat al Legii 153 din 2017. Reprezentanții SANITAS spun că proiectul negociat în ultimele luni riscă să fie modificat în Parlament doar pentru respectarea condițiilor din PNRR. Liderii de sindicat avertizează că un astfel de demers ar putea menține inechitățile salariale pentru peste un milion de bugetari.
Iulian Cozianu, Președinte SANITAS Iași:
În acest moment, Federația SANITAS nu a stabilit un calendar de proteste, iar contextul politic este destul de complicat, neavând un Guvern cu care să putem dialoga în ceea ce privește legea de salarizare. Însă suntem pregătiți, iar în situația în care un nou act normativ privind salarizarea personalului bugetar, inclusiv cel din sănătate, nu va rezolva inechitățile despre care vorbim de câțiva ani de zile, suntem pregătiți să protestăm, dacă va fi nevoie.