Botoșani | Poluare masivă pe râul Dresleuca
Poluare pe raul Dresleuca descoperita de inspectorii Garzii de Mediu Botosani dupa ce localnicii din mai multe comune s-au plans de un miros insuportabil. În urma sesizărilor inspectorii de mediu au efectuat analize de apă, care au confirmat depășiri ale indicatorilor de calitate, depistând concentrații ridicate de poluanți. Poluarea provine din apele uzate menajere evacuate din stațiile de epurare, dar și dintr-un canal din câmp, între localitățile Stâncești și Cătămărești, pe unde deșeurile ajung în apă.
Autoritățile de mediu au intervenit și au aplicat o amendă de 30.000 de lei operatorului de apă și canalizare Nova Apaserv Botoșani. Sistemul de Gospodărire a Apelor a impus măsuri de urgență pentru îmbunătățirea calității apei, inclusiv asigurarea unui debit de diluție și curățarea reziduurilor. Însă, pentru localnici, situația rămâne critică. Oamenii spun că mirosul pestilențial face aerul irespirabil și amenință să iasă în stradă dacă problema nu este soluționată rapid.