Aproape 700 de persoane din judetul Neamt au fost evacuate azi noapte dupa cresterea debitului raului Bistrita
Aproximativ 560 persoane din comuna Farcașa, 100 de persoane din comuna Borca si 30 din comuna Poiana Teiului s-au autoevacuat azi noapte dupa cresterea debitului raului Bistrita. Azi noapte, forțe și mijloace de intervenție de la ISU Neamț, SVSU (Borca, Farcașa și Poiana Teiului), IPJ, IJJ, SDN și SGA au acționat în comunele afectate de inundații.
În acest sens s-a pus accent pe evacuarea cetățenilor și animalelor din gospodăriile afectate. Azi noapte, 30 de apeluri au fost primite pentru a solicita intervenția forțelor de intervenție. De dimineata, se acționează pentru evacuarea apei din mai multe gospodării din comuna Borca.
De asemenea, s-a intervenit si in comuna Farcașa pentru evacuarea apei din mai multe gospodării.