Aproape 400 de ieșeni infectați cu COVID în ultimele 24 de ore. Câte cazuri au fost la nivel național

Până astăzi, 27 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 457.848 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

326.657 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.499 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba96621635,65
2.Arad108731795,36
3.Argeș129843284,72
4.Bacău126351652,76
5.Bihor136342224,62
6.Bistrița-Năsăud5686843,71
7.Botoșani5859892,59
8.Brașov184494286,79
9.Brăila5326713,24
10.Buzău6354942,46
11.Caraș-Severin4643902,9
12.Călărași41111403,31
13.Cluj209544346,89
14.Constanța161275367,54
15.Covasna4061602,91
16.Dâmbovița110542193,55
17.Dolj117071663,09
18.Galați98502183,00
19.Giurgiu3937782,68
20.Gorj4231541,48
21.Harghita4581481,59
22.Hunedoara85462203,97
23.Ialomița44311513,84
24.Iași192543913,2
25.Ilfov145734314,76
26.Maramureș83502172,95
27.Mehedinți3849753,1
28.Mureș117072494,25
29.Neamț9160902,1
30.Olt70241231,72
31.Prahova185044084,45
32.Satu Mare53411584,46
33.Sălaj5441713,65
34.Sibiu135012227,49
35.Suceava129031492,19
36.Teleorman5415782,74
37.Timiș185053155,12
38.Tulcea34311133,99
39.Vaslui74941322,3
40.Vâlcea7752902,98
41.Vrancea5268891,61
42.Mun. București6497212836,63
43.Cazuri noi nealocate pe județe5709*-422