Aproape 300 de cazuri noi de COVID-19 la Iași

rata29

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.481 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba46591953,8
2.Arad50852332,71
3.Argeș6726990,98
4.Bacău78721451,98
5.Bihor61872602,85
6.Bistrița-Năsăud2538851,88
7.Botoșani30511101,44
8.Brașov93152092,61
9.Brăila3294301,16
10.Buzău3786601,04
11.Caraș-Severin2516731,84
12.Călărași1585560,98
13.Cluj86203714,3
14.Constanța53751061,56
15.Covasna2103572,28
16.Dâmbovița6247842,05
17.Dolj60052052,54
18.Galați6150991,33
19.Giurgiu1791271,34
20.Gorj2855721,28
21.Harghita28781143,32
22.Hunedoara40611071,95
23.Ialomița2057411,63
24.Iași102472881,92
25.Ilfov5844991,63
26.Maramureș41841612,43
27.Mehedinți2086511,19
28.Mureș47611602,8
29.Neamț5846951,86
30.Olt3393680,87
31.Prahova94171371,8
32.Satu Mare1665971,36
33.Sălaj24911984,11
34.Sibiu49142602,73
35.Suceava91271421,77
36.Teleorman2983652,11
37.Timiș85163723,61
38.Tulcea1441320,9
39.Vaslui4819901,5
40.Vâlcea47491312,3
41.Vrancea3411670,92
42.Mun. București3424711293,69
43.1431
 TOTAL229.0406.481

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică.