Aproape 2.500 de cazuri noi de COVID in ultimele 24 de ore

acastro_200428_1777_coronavirus_0001.0

2489 de cazuri noi de COVID au fost depistate în ultima zi în România din doar 7116 teste prelucrate. Alte 87 de decese au fost raportate, iar 1255 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11716262,55
2.Arad13451312,76
3.Argeș176311383,09
4.Bacău15577771,97
5.Bihor16865832,8
6.Bistrița-Năsăud693422,28
7.Botoșani7630341,82
8.Brașov23839454,59
9.Brăila7572523,25
10.Buzău7891301,77
11.Caraș-Severin593852,16
12.Călărași5902392,58
13.Cluj27553994,56
14.Constanța244521284,97
15.Covasna483091,34
16.Dâmbovița13921402,3
17.Dolj14423141,94
18.Galați145251253,08
19.Giurgiu5843662,4
20.Gorj4893100,77
21.Harghita516740,68
22.Hunedoara10953532,38
23.Ialomița6289453,12
24.Iași254201091,76
25.Ilfov218461696,73
26.Maramureș9995321,78
27.Mehedinți4724181,69
28.Mureș14416452,18
29.Neamț10560391,28
30.Olt8918401,05
31.Prahova22843292,42
32.Satu Mare667131,82
33.Sălaj60041,28
34.Sibiu16367152,5
35.Suceava1487291,44
36.Teleorman6980292,35
37.Timiș238461284,02
38.Tulcea5002302,98
39.Vaslui9594202,03
40.Vâlcea9381282,05
41.Vrancea6764271,05
42.Mun. București925943416,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe3191*223