Aproape 10.000 de noi cazuri de COVID în România. 390 la Iași

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.739 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba93631945,97
2.Arad104811905,51
3.Argeș123802344,83
4.Bacău122881952,8
5.Bihor131692955,16
6.Bistrița-Năsăud55031053,88
7.Botoșani56241062,7
8.Brașov175272157,00
9.Brăila5138533,09
10.Buzău6175772,5
11.Caraș-Severin4470912,89
12.Călărași38791743,09
13.Cluj199694956,84
14.Constanța149477476,89
15.Covasna3893552,94
16.Dâmbovița106521623,59
17.Dolj113132543,12
18.Galați94561732,82
19.Giurgiu37931022,5
20.Gorj4159451,63
21.Harghita4459531,76
22.Hunedoara80221883,73
23.Ialomița4165923,5
24.Iași184763903,2
25.Ilfov137504786,52
26.Maramureș80192193,07
27.Mehedinți3705783,04
28.Mureș112462144,59
29.Neamț89801022,27
30.Olt6767901,78
31.Prahova178734634,52
32.Satu Mare50781824,96
33.Sălaj5298954,02
34.Sibiu128832017,98
35.Suceava126161212,2
36.Teleorman51861142,79
37.Timiș178883015,32
38.Tulcea3204993,49
39.Vaslui72721292,18
40.Vâlcea75601033,16
41.Vrancea5108951,87
42.Mun. București6233414756,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe6276495
 TOTAL440.3449.739