Angajaţii companiei Romgaz vor avea salariile mărite cu 6,5% începând cu 1 iunie
Societatea derulează în acest an cel mai mare program de investiţii din istoria sa, în valoare de 5,6 miliarde lei.
Angajaţii companiei Romgaz vor avea salariile mărite cu 6,5% începând cu 1 iunie, în baza unui memorandum aprobat astăzi de Guvern. Decizia a fost luată în condiţiile în care această societate derulează în acest an cel mai mare program de investiţii din istoria sa, în valoare de 5,6 miliarde de lei, explică Guvernul.
Neptun Deep, finalizarea Centralei Iernut şi acordul de principiu cu Azomureş, privind preluarea acestui producător de îngrăşăminte chimice, sunt principalele proiecte dezvoltate. Decizia a fost motivată şi de rolul strategic al Romgaz în asigurarea securităţii aprovizionării cu gaze naturale a României, context care presupune nevoia de stabilitate a angajaţilor.
sursa România-actualități.ro