TeleM Regional TeleM Regional
12 Mar 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • EMISIUNI
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Va fi construit un pod nou peste râul Bistrița
By TeleM Regional
ADIS mobilizează comunitatea în campanii de colectare
By TeleM Regional
Ieșenii speriați de decizia CSAT
By TeleM Regional
Diferențe mari de temperatură între zi și noapte. Prognoza pentru următoarele zile în Moldova
By TeleM Regional
Sediul nou al Operei din Iași rămâne blocat
By TeleM Regional
Profesorii amenință cu boicotarea simulărilor la Evaluarea Națională și Bacalaureat
By TeleM Regional
Societatea civilă monitorizează audierile CSM
By TeleM Regional
PSD Iași: Două tragedii îl determină pe Costel Alexe să repare un drum județean
By TeleM Regional
Puieți pentru pădurile de mâine: activitate de scoatere a materialului săditor în Pepiniera Silvică Velnița
By TeleM Regional
Inversiuni de temperatură anunțate de meteorologi. Un val de aer polar se va extinde spre România
By TeleM Regional
A murit Iulian Vrabete, basistul trupei Holograf. Celebrul muzician avea 70 de ani
By TeleM Regional
Incendiu puternic în Bacău: trei gospodării afectate, o persoană rănită și transportată la spital
By TeleM Regional
Accident rutier pe raza comunei Moara
By TeleM Regional
Bărbat arestat după ce s-a dat drept expert evaluator al unei companii internaționale și ar fi înșelat un ieșean cu 128.000 de euro
By TeleM Regional
Sesiune de instruire anticorupţie cu polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iaşi
By TeleM Regional
PoliticȘtiriUltima oră

Alexandru Muraru, președintele PNL Iași: “Am sesizat oficial Procurorul General privind faptele de înșelăciune ale AUR și anchetarea lui George Simion!”

TeleM Regional
25 iulie 2024 2 Min Read
18 0

Președintele PNL Iași, deputatul Alexandru Muraru, a sesizat astăzi Procurorul General privind faptele de înșelăciune ale partidului AUR și liderului acestuia, George Simion, cu referire la contractul pe care românii îl semnează și colectarea frauduloasă de date cu caracter personal. Președintele PNL Iași consideră că AUR colectează datele de contact cât și cele personale ale celor care sunt păcăliți de aceste promisiuni nerealiste și le folosește ulterior pentru a-și face campanie electorală. Aceasta reprezintă o încălcare flagrantă a legislației privind protecția datelor personale și o manipulare a cetățenilor prin dezinformare și înșelăciune.

Conform Articolului 244 din Codul Penal Român, înșelăciunea implică inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase, cu scopul de a obține pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust.

“Am solicitat astăzi Procurorului General să dispună începerea urmăririi penale împotriva lui George Simion pentru infracțiunea de înșelăciune și să ia toate măsurile legale necesare pentru protejarea cetățenilor români și pentru sancționarea celor care se fac vinovați de această înșelăciune.. În acest caz, George Simion a indus în eroare cetățenii români, promițându-le beneficii financiare și locative fictive în schimbul datelor lor personale care ulterior vor fi folosite pentru strângerea de semnături în vederea candidaturii la alegerile prezidențiale. Ceea ce face AUR reprezintă o inducere în eroare a publicului și un mod de a obține date personale prin mijloace frauduloase. Într-o țară în care instituțiile ar fi funcționat, oricine ar fi atentat la datele personale ale românilor prin înșelăciune, era dus la audieri. Nu există niciun argument legal care să acopere una din cele mai mari escrocherii din ultimul deceniu ale unui individ care vinde iluzii românilor. S-a râs și s-a glumit pe sema promisiunilor lui Simion, dar gluma se îngroașă când îți lași datele personale pe mâna unui partid care face jocurile Federației Ruse.”, a spus deputatul Alexandru Muraru, președintele PNL Iași.

Deputatul Alexandru Muraru a aduce și o serie de argumente economice care demontează escrocheria organizată de AUR și George Simion.

“Prețul propus pentru locuințele de 35.000 de euro este mult sub costul real de construcție, estimat la 1.000 – 1.200 euro pe metru pătrat. Un apartament de 50-52 mp are un cost minim de 50.000 – 60.000 de euro, fără a include costurile terenului și infrastructurii. Dacă adăugăm și aceste cheltuieli, ajungem la un cost mediu de 70.000 euro. Această diferență, dacă ar fi achitată de la bugetul de stat, pentru cele 1 milion de locuințe propuse de escrocheria AUR, ar însemna 35 miliarde euro! 35 miliarde euro reprezintă aproximativ 29,56% din veniturile bugetare ale României pentru anul 2024. 35 miliarde euro reprezintă aproximativ 25,74% din cheltuielile bugetare ale României pentru anul 2024. Totodată, promisiunea dobânzii zero pentru refinanțarea creditelor ipotecare este imposibilă în contextul actual al pieței financiare. Băncile nu pot împrumuta bani fără dobândă fără a-și acoperi costurile operaționale și de risc. Această escrocherie numită contractul Simion este de fapt o minciună generalizată prin care sunt mințiți cetățenii în schimbul accesării datelor personale ale acestora.”, a mai spus Alexandru Muraru.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Proiect pilot de transport la Miroslava

Next Post

Un tanar de 19 ani din Iasi a fost dat disparut. L-ati vazut?

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us