A început Evaluarea Națională pentru elevii de clasa a IV-a
Aproximativ 7.700 de elevi din județul Iași susțin, de astăzi, Evaluarea Națională la clasa a IV-a, organizată în 156 de centre de examen.
Prima probă este cea scrisă la Limbă și comunicare – Limba română, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației. Testările continuă miercuri cu proba la Matematică și Științe ale naturii.
Fiecare probă are o durată de 60 de minute.
Rezultatele nu vor fi afișate public și nu vor fi trecute în catalog decât la solicitarea scrisă a părinților.
Săptămâna viitoare va avea loc și Evaluarea Națională pentru elevii claselor a VI-a, cu probe programate în perioada 26-28 mai.