TeleM Regional TeleM Regional
12 Mar 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • EMISIUNI
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Va fi construit un pod nou peste râul Bistrița
By TeleM Regional
ADIS mobilizează comunitatea în campanii de colectare
By TeleM Regional
Ieșenii speriați de decizia CSAT
By TeleM Regional
Diferențe mari de temperatură între zi și noapte. Prognoza pentru următoarele zile în Moldova
By TeleM Regional
Sediul nou al Operei din Iași rămâne blocat
By TeleM Regional
Profesorii amenință cu boicotarea simulărilor la Evaluarea Națională și Bacalaureat
By TeleM Regional
Societatea civilă monitorizează audierile CSM
By TeleM Regional
PSD Iași: Două tragedii îl determină pe Costel Alexe să repare un drum județean
By TeleM Regional
Puieți pentru pădurile de mâine: activitate de scoatere a materialului săditor în Pepiniera Silvică Velnița
By TeleM Regional
Inversiuni de temperatură anunțate de meteorologi. Un val de aer polar se va extinde spre România
By TeleM Regional
A murit Iulian Vrabete, basistul trupei Holograf. Celebrul muzician avea 70 de ani
By TeleM Regional
Incendiu puternic în Bacău: trei gospodării afectate, o persoană rănită și transportată la spital
By TeleM Regional
Accident rutier pe raza comunei Moara
By TeleM Regional
Bărbat arestat după ce s-a dat drept expert evaluator al unei companii internaționale și ar fi înșelat un ieșean cu 128.000 de euro
By TeleM Regional
Sesiune de instruire anticorupţie cu polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iaşi
By TeleM Regional
LocalȘtiriUltima oră

A fost respinsă și ultima contestație în cazul viitorului Spital Integrat de Boli de Respiratorii de la Iași

TeleM Regional
23 aprilie 2025 2 Min Read
16 0

Autoritatea de soluționare a contestațiilor a respins și ultima contestație depusă în cazul viitorului Spital Integrat de Boli Respiratorii de la Iași.

Președintele Consiliului Județean, Costel Alexe,  a precizat că se așteaptă rezultatul  de la cererea de finanțare depusă la Ministerul Fondurilor Europene și ulterior va fi emis ordinul de începere a lucrărilor:

”Noi suntem la autorizații de construire și constructor desemnat, așteptăm rezultatul de la cererea de finanțare pe care am depus-o la Ministerul Fondurilor Europene și noi și toate celelalte județe sau orașe din România și, evident, în funcție de cum se vor desfășura lucrurile acolo, vom da și ordinul de începere. Voloarea investiției se ridică, astăzi, la aproximativ 800 de milioane de lei.”

Viitorul spital clinic integrat de boli respiratorii din Iaşi va fi construit in Bucium printr-o asociere de firme. Noua unitate va prelua activitatea a patru corpuri de cladire unde sunt internati pacientii cronici sau urgentele medicale. Intreaga investitie este de 100 milioane de euro si le va asigura pacientilor conditii europene.

Bolile respiratorii vor beneficia de o infrastructură spitalicească de ultimă generație în Iași. Unitatea va avea o capacitate de 350 de paturi, dintre care 320 vor fi destinate spitalizării continue, 10 pentru spitalizarea de zi și 20 pentru Terapie Intensivă. Unitatea medicală va include șase secții, printre care și una pentru pneumologie pediatrică.

Cea mai nouă cladire a Spitalului de Boli Respiratorii a fost construită în 1968 și dată în folosință în 1974 iar cea mai veche în 1862. Noul Spital Clinic Integrat de Boli Respiratorii va prelua serviciile medicale oferite în prezent de Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie, ale cărui secții sunt situate în diferite zone ale orașului.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Toate bisericile din Dieceza Romano–Catolică din Iași organizează, în această perioadă, Sfinte Liturghii cu prohod în amintirea Papei Francisc

Next Post

Sesiune specială a Bacalaureatului

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us