68 de cazuri noi de coronavirus la Iași. Sub 2.000 de infectări la nivel național

Până astăzi, 11 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 673.271 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

600.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.987 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12833221,98
2.Arad14658271,63
3.Argeș19430791,74
4.Bacău17239641,54
5.Bihor18708582,11
6.Bistrița-Năsăud772661,65
7.Botoșani8778181,58
8.Brașov26546912,84
9.Brăila8716431,98
10.Buzău8608220,98
11.Caraș-Severin6900422,18
12.Călărași6690321,52
13.Cluj319721513,61
14.Constanța278991293,02
15.Covasna5245101,12
16.Dâmbovița15521391,75
17.Dolj16136571,69
18.Galați17230742,34
19.Giurgiu6798301,72
20.Gorj5272170,74
21.Harghita547120,6
22.Hunedoara12295381,67
23.Ialomița7177221,85
24.Iași28990681,51
25.Ilfov261511545,00
26.Maramureș116041442,33
27.Mehedinți5240161,19
28.Mureș15678291,42
29.Neamț11643261,44
30.Olt9930210,71
31.Prahova24803991,36
32.Satu Mare737711,34
33.Sălaj651491,67
34.Sibiu17574541,6
35.Suceava16645111,52
36.Teleorman8219341,81
37.Timiș283961584,13
38.Tulcea5689111,48
39.Vaslui11043171,8
40.Vâlcea1033141,65
41.Vrancea7337180,65
42.Mun. București1087206624,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3539*-622
 TOTAL673.2711.987