68 de cazuri noi de coronavirus la Iași. Sub 2.000 de infectări la nivel național

Ambulanta-izolaeta-coronavirus-SMURD

Până astăzi, 11 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 673.271 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

600.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.987 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12833221,98
2.Arad14658271,63
3.Argeș19430791,74
4.Bacău17239641,54
5.Bihor18708582,11
6.Bistrița-Năsăud772661,65
7.Botoșani8778181,58
8.Brașov26546912,84
9.Brăila8716431,98
10.Buzău8608220,98
11.Caraș-Severin6900422,18
12.Călărași6690321,52
13.Cluj319721513,61
14.Constanța278991293,02
15.Covasna5245101,12
16.Dâmbovița15521391,75
17.Dolj16136571,69
18.Galați17230742,34
19.Giurgiu6798301,72
20.Gorj5272170,74
21.Harghita547120,6
22.Hunedoara12295381,67
23.Ialomița7177221,85
24.Iași28990681,51
25.Ilfov261511545,00
26.Maramureș116041442,33
27.Mehedinți5240161,19
28.Mureș15678291,42
29.Neamț11643261,44
30.Olt9930210,71
31.Prahova24803991,36
32.Satu Mare737711,34
33.Sălaj651491,67
34.Sibiu17574541,6
35.Suceava16645111,52
36.Teleorman8219341,81
37.Timiș283961584,13
38.Tulcea5689111,48
39.Vaslui11043171,8
40.Vâlcea1033141,65
41.Vrancea7337180,65
42.Mun. București1087206624,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3539*-622
 TOTAL673.2711.987