5158 de noi cazuri de COVID. Puțin peste 200 de infectări la Iași

coronavirus-lume-pixabay

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, au fost înregistrate 5.158 de noi cazuri de Covid  și 139 decese, în ultimele 24 de ore.  Au fost efectuate, de asemenea, 25.788 de teste, 16.650 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.138 la cerere.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.316. Dintre acestea, 1.274 sunt internate la ATI. 

În total, pe teritoriul României, au fost confirmate până în prezent 587.944 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, iar 493.379 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a noilor cazuri de covid:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11638642,71
2.Arad13368662,91
3.Argeș174431393,06
4.Bacău154291202,08
5.Bihor167251452,91
6.Bistrița-Năsăud6872492,19
7.Botoșani7564911,86
8.Brașov235661824,66
9.Brăila7434703,25
10.Buzău7795311,78
11.Caraș-Severin5882712,19
12.Călărași5788442,83
13.Cluj271544314,67
14.Constanța241672505,31
15.Covasna4820191,44
16.Dâmbovița13762682,59
17.Dolj14305981,94
18.Galați141682403,12
19.Giurgiu5702912,39
20.Gorj4861140,78
21.Harghita515580,73
22.Hunedoara10854462,27
23.Ialomița6154743,12
24.Iași251182231,92
25.Ilfov213972636,87
26.Maramureș9916621,74
27.Mehedinți4676271,71
28.Mureș14307972,49
29.Neamț10492541,34
30.Olt8803721,02
31.Prahova227251292,56
32.Satu Mare6648362,1
33.Sălaj5990191,36
34.Sibiu16277972,87
35.Suceava14808771,46
36.Teleorman6889602,24
37.Timiș235322364,06
38.Tulcea4911562,98
39.Vaslui9494872,11
40.Vâlcea93161062,27
41.Vrancea6697531,05
42.Mun. București9165311676,43
43.Cazuri noi nealocate pe județe3689*-174