4.272 de cazuri înregistrate în ultimele 24 de ore

coronavirus-1024x589-1-1024x589

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10020634,97
2.Arad11374875,16
3.Argeș141102795,25
4.Bacău13149912,75
5.Bihor141741083,93
6.Bistrița-Năsăud5842563,17
7.Botoșani6214742,48
8.Brașov192321845,96
9.Brăila5752573,31
10.Buzău6601292,39
11.Caraș-Severin4862392,75
12.Călărași4458633,45
13.Cluj219051846,2
14.Constanța175433127,48
15.Covasna4207132,45
16.Dâmbovița11499643,34
17.Dolj12308763,02
18.Galați105551643,08
19.Giurgiu4119212,8
20.Gorj4376281,42
21.Harghita4686271,42
22.Hunedoara8901623,71
23.Ialomița4733443,83
24.Iași202821273,27
25.Ilfov157042846,91
26.Maramureș8648432,68
27.Mehedinți4000342,76
28.Mureș12143744,68
29.Neamț9395391,93
30.Olt7436431,71
31.Prahova19352934,1
32.Satu Mare5636594,15
33.Sălaj5551173,12
34.Sibiu141821206,47
35.Suceava13181861,96
36.Teleorman5574192,47
37.Timiș191771054,32
38.Tulcea3755443,75
39.Vaslui78071002,22
40.Vâlcea8064232,9
41.Vrancea5521521,66
42.Mun. București683478086,2
43.Cazuri noi nealocate pe județe5259-23