4.272 de cazuri înregistrate în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10020634,97
2.Arad11374875,16
3.Argeș141102795,25
4.Bacău13149912,75
5.Bihor141741083,93
6.Bistrița-Năsăud5842563,17
7.Botoșani6214742,48
8.Brașov192321845,96
9.Brăila5752573,31
10.Buzău6601292,39
11.Caraș-Severin4862392,75
12.Călărași4458633,45
13.Cluj219051846,2
14.Constanța175433127,48
15.Covasna4207132,45
16.Dâmbovița11499643,34
17.Dolj12308763,02
18.Galați105551643,08
19.Giurgiu4119212,8
20.Gorj4376281,42
21.Harghita4686271,42
22.Hunedoara8901623,71
23.Ialomița4733443,83
24.Iași202821273,27
25.Ilfov157042846,91
26.Maramureș8648432,68
27.Mehedinți4000342,76
28.Mureș12143744,68
29.Neamț9395391,93
30.Olt7436431,71
31.Prahova19352934,1
32.Satu Mare5636594,15
33.Sălaj5551173,12
34.Sibiu141821206,47
35.Suceava13181861,96
36.Teleorman5574192,47
37.Timiș191771054,32
38.Tulcea3755443,75
39.Vaslui78071002,22
40.Vâlcea8064232,9
41.Vrancea5521521,66
42.Mun. București683478086,2
43.Cazuri noi nealocate pe județe5259-23