1.509 cazuri noi de COVID la nivel național

covid-19-2

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.509 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13191251,96
2.Arad15072221,68
3.Argeș19774181,43
4.Bacău17883551,73
5.Bihor19232432,09
6.Bistrița-Năsăud791611,4
7.Botoșani9138201,58
8.Brașov27326352,71
9.Brăila9031101,92
10.Buzău8755100,84
11.Caraș-Severin7251242,21
12.Călărași6861121,39
13.Cluj33465883,73
14.Constanța288041752,76
15.Covasna53691,1
16.Dâmbovița15918191,48
17.Dolj16666671,69
18.Galați17915832,23
19.Giurgiu6977201,53
20.Gorj543580,9
21.Harghita559130,71
22.Hunedoara12751151,74
23.Ialomița7354111,44
24.Iași29933391,28
25.Ilfov27127954,16
26.Maramureș12298862,64
27.Mehedinți536571,04
28.Mureș16035281,31
29.Neamț12002331,5
30.Olt1017870,63
31.Prahova25282131,26
32.Satu Mare77411,7
33.Sălaj672171,85
34.Sibiu17949211,63
35.Suceava17487631,91
36.Teleorman8539171,72
37.Timiș299951324,44
38.Tulcea5865111,32
39.Vaslui11453121,76
40.Vâlcea10617121,61
41.Vrancea750860,76
42.Mun. București11341511623,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe1968-1006 
TOTAL695.1531.509