Papa Francisc a numit un nou episcop pentru Dieceza de Iaşi: Mons. Iosif Păuleţ

Sharing is caring!

Sfântul Părinte papa Francisc, în ziua de 6 iulie 2019, l-a numit episcop romano-catolic de Iaşi pe Mons. Iosif Păuleţ, până acum decan al Decanatului de Bucovina şi paroh la Parohia „Sfântul Ioan Nepomuk” Suceava, din Dieceza de Iaşi.

Totodată, Sfântul Părinte a acceptat cererea de retragere a episcopului Petru Gherghel, care conduce Dieceza de Iaşi din anul 1978 şi a ajuns în anul 2015 la limita de 75 de ani indicată de dreptul bisericesc. Încă din luna ianuarie a anului 2015, episcopul Petru Gherghel a înaintat o scrisoare Sfântului Părinte prin care îşi prezenta disponibilitatea pentru a fi eliberat din oficiul de episcop al Diecezei de Iaşi, aşa cum este stabilit în canonul 401, alineatul 1 al Codului de Drept Canonic. Din voinţa Sfântului Părinte papa Francisc, Excelenţa Sa Mons. Petru Gherghel va continua să conducă Dieceza de Iaşi ca administrator apostolic până ce noul episcop îşi va începe misiunea, după care va fi episcop emerit.

La publicarea numirii Monseniorului Iosif Păuleţ, Excelenţa Sa Petru Gherghel – mulţumind pentru susţinerea simţită din partea lui Dumnezeu şi a întregului popor în cei 41 de ani ai mandatului de păstor al Diecezei de Iaşi – l-a felicitat pe noul episcop numit, asigurându-l de rugăciunea şi de susţinerea sa în această misiune. „Vă îndemn şi pe voi, cucernici părinţi, persoane consacrate şi întreg poporul credincios, să îl susţineţi cu rugăciunea voastră, să-i fiţi mereu alături, ca astfel să rămânem o turmă şi un păstor spre împlinirea chemării noastre de creştini!”, i-a îndemnat episcopul Petru Gherghel pe toţi credincioşii Diecezei de Iaşi.

Data şi locul consacrării episcopale a Mons. Iosif Păuleţ vor fi stabilite ulterior. Mons. Păuleţ va fi, astfel, al şaptelea episcop al Diecezei de Iaşi, înfiinţată canonic în anul 1884.

Dieceza Romano-Catolică de Iaşi se întinde pe o suprafaţă de 46.378 km2 din nord-estul României, pe cuprinsul a opt judeţe (Botoşani, Suceava, Iaşi, Neamţ, Vaslui, Bacău, Galaţi, Vrancea), cu o populaţie de 4.359.762 de locuitori, dintre care 4,6% sunt catolici. Numărul credincioşilor romano-catolici din această dieceză este de 206.675, în 69.807 de familii. În structura ei administrativă internă este alcătuită din 10 decanate incluzând 157 parohii (administrate de clerul diecezan: 145; administrate de preoţii călugări: 12). Pe cuprinsul diecezei sunt 244 de locaşuri de cult, 37 de institute de binefacere, 37 centre educative. Activează în Dieceza de Iaşi 304 preoţi diecezani, 128 preoţi călugări (preoţi franciscani: 86; preoţi din alte congregaţii: 42), iar în afara diecezei activează 98 de preoţi diecezani. Sunt prezente 56 de congregaţii (masculine: 14; feminine: 42), cu 24 de bărbaţi (nu sunt incluşi preoţii călugări) şi 403 femei.

Monseniorul Iosif Păuleţ s-a născut la 17 octombrie 1954 în localitatea Tămăşeni, judeţul Neamţ, Dieceza de Iaşi. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1969 la Tămăşeni, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1979, cu echivalentul Bacalaureatului în Teologie pastorală. A fost hirotonit preot la 29 iunie 1979, în catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Iaşi, de către Excelenţa Sa Mons. Iakob Antal, episcop auxiliar de Alba Iulia.

Activitatea pastorală şi-a desfăşurat-o în Dieceza Romano-Catolică de Iaşi. A început-o ca preot vicar la Oţeleni (1 august 1979 – 1 octombrie 1980), Pildeşti (1 octombrie 1980 – 6 decembrie 1982), Iugani (6 decembrie 1982 – 13 decembrie 1982), Roman (13 decembrie 1982 – 1 august 1983). Apoi a împlinit misiunea de paroh la Schineni (1 august 1983 – 1 martie 1987), Cireşoaia (1 martie 1987 – 1 septembrie 1991), director spiritual la Seminarul Mare din Iaşi (1 septembrie 1991 – 1 septembrie 1994), director spiritual la Seminarul Mic din Bacău (1 septembrie 1994 – 1 martie 1996), paroh la Oneşti (1 martie 1996 – 31 august 2010) şi decan al Decanatului de Trotuş (28 martie 1996 – 31 august 2010).

De la 1 septembrie 2010 este paroh de Suceava, iar la 1 ianuarie 2016 a fost numit decan al Decanatului de Bucovina, care cuprinde 14 parohii, din care una este în municipiul Botoşani, iar celelalte 13 sunt în judeţul Suceava. Tot cu data de 1 ianuarie 2016, Mons. Iosif Păuleţ face parte şi din componenţa Consiliului Prezbiteral, fiind membru de drept, dar şi din cea a Consiliului Consultanţilor din Dieceza de Iaşi, pentru mandatul 1 ianuarie 2016 – 31 decembrie 2020.

shares