Iasul se distreaza cu Dinamo si urca din nou pe primul loc

Sharing is caring!

7.000 oameni au asistat aseara la cea de-a treia victorie consecutive a Iasului pe teren propriu. Echipa pregatita de Mihai Teja a profitat de degringolada din tabara cainilor si s-a impus fara probleme cu scorul de 2-0, dupa un meci controlat total de gazde.

Cristea, pentru prima oara titular in acest sezon a dat startul atacurilor Iasului. Veteranul Politehnicii a reluat cu capul in bara, o centrare a lui Horsia, in debutul meciului. In minutul 21, o noua ocazie mare a gazdelor cand sutul lui Loshaj este deviat de Bru. Imediat, Breeveld a deschis scorul cu o lovitura de cap. In minutul 30, Horsia marcheaza si el dupa o centrare venita de la Hatiegan. Dinamo da semne de viata in minutul 37 cand sutul lui Popa este respins de Rusu. Dupa pauza, gazdele nu s-au retras si puteau majora scorul prin Platini. Mijlocasul a reusit sa-l dribleze sip e Straton dar Sin i-a suflat mingea in momentul in care se pregatea sa o trimita spre poarta goala. Pana la final, Dinamo a incercat sa revina dar jocul palid al cainilor a fost contrat lejer de gazde.

In urma acestui rezultat, Iasul s-a instalat din nou pe primul loc al clasamentului iar Mihai Teja spera sa ramana neinvins si dupa partida din etapa viitoare cu FCSB. Dinamo are cel mai slab debut din ultimii 54 ani, cu 4 infrangeri in primele 5 meciuri. Prezent la Iasi, Florin Prunea a fost contestat de galeria celor de la Dinamo. In schimb, presedintele de la Dinamo a fost primit cu simpatia de iesenii. “Am petrecut 5 ani si jumatate frumosi la Iasi. Imi aduc si acum aminte de cat s-a muncit inaintea meciului cu Hajduk Split”, a spus Prunea inainte de partida.

Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Diallo, Frăsinescu, A.Radu – Breeveld, Loshaj – Haţiegan, Passaglia, Horşia – A.Cristea

Dinamo: Straton – Moura, Ciobotariu, Klimavicius, Sin – Sorescu, Răuţă, Bru, Mihaiu – Popa, Montini