Hermannstadt – FC Botoșani 0-2. Final excelent de sezon

Sharing is caring!

FC Botoșani s-a impus cu 2-0 la Sibiu într-un meci în care Liviu Ciobotariu a folosit trei jucători sub 21 de ani.

Prima repriză a fost una destul spectaculoasă, cu un ritm bun și câteva ocazii de gol la cele două porți. Prima șansă de gol i-a aparținut lui Mihai Roman care a reluat cu capul dar mingea a trecut pe lângă poartă. Aflați în lupta pentru evitarea retrogradării, cei de la Hermannstadt ies mai mult la joc și au două oportunități de a marca. În minutul 38, Roman are încă o ocazie de gol dar portarul gazdelor respinge spectaculos. Pe finalul primei reprize, Holzmann a suferit o accidentare gravă la cap și a fost transportat la spital iar în locul lui a intrat Soiledis.

Sibienii încep mai bine partea secundă dar nu reușesc să-și creeze foarte multe ocazii la poarta lui Fraisl. În minutul 81, FC Botoșani rămâne cu un om mai puțin. Oaidă, intrat pe teren în minutul 74, a încasat două cartonașe galbene și a fost eliminat. La patru minute de la eliminarea lui Oaidă, FC Botoșani reușește deschiderea scorului. Mihai Roman se distrează cu fundașii sibieni și marchează un gol spectaculos. Elevii lui Ciobotariu nu s-au mulțumit cu avantajul de un gol iar în prelungiri au mai marcat încă o dată. Patache a centrat de pe dreapta iar Golofca a împins mingea în poartă. Partida s-a încheiat cu victoria botoșănenilor care acumulează 38 de puncte și se apropie la un punct de locul doi  în play-out.