Botoșaniul a ajuns pe loc de baraj dar Iftime îl reconfirmă pe Costel Enache

Sharing is caring!

Moldovenii au mai surescitat o echipa. Concordia Chiajna a reusit sa castige cu 2-0 pe terenul Botosaniului, la primul meci a lui Dorinel Munteanu pe banca tehnica a moldovenilor. Desi au ratat cateva ocazii la poarta lui Greab, botosanenii au primit doua goluri in prima repriza dupa reusitele lui Marc si Guessan. Nici in actul secund, desi au trimis balonul in transversala prin Dumitras, cei de la Botosani nu au punctat pe tabela. Suporterii i-au cerut din nou demisia lui Costel Enache dar Valeriu Iftime l-a reconfirmat pe post, dupa o sedinta de peste 30 minute exact la finalul partidei.

„N-am fost o echipa rusinoasa. Eu tin minte ca in meciul din returul play out-ului cu Chiajna chiar am fost penibili. Si in 10 oameni si tot ne-au batut. Astia sunt nasii nostri. Am fost la antrenament la ei, am vazut cum muncesc, am vazut cum arata. Credeti-ma ca nu sunt absurd. Sa nu credeti ca ma leaga o afectiune, o prietenie de un antrenor. Eu am schimbat foarte greu un antrenor si-l schimb doar atunci cand are o problema cu lotul. La ora actuala este o relatie super buna intre lot si antrenor. Echipa a jucat fotbal. Ce am pierdut noi astazi? Am luat o bataie. Si? Vom mai lua 5 batai, o sa batem si noi pe altii. O sa retrogradam. Si? Asta-i fotbalul doar nu e razboi. Am pacalit fotbalul? Este adevarat ca oamenii vor victorie. Toti vrem victorie dar trebuie sa si pot” a declarat Valeriu Iftime, finantator FC Botosani.

Cu o singura victorie obtinuta in 9 etae de campionat, Botosaniul a cazut pe locul 12. In aceasta saptamana, moldovenii joaca doua meciuri la Voluntari, unul in Cupa Romaniei iar celalalt in campionat.